Autor Wątek: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja  (Przeczytany 15423 razy)

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« dnia: 27.02.2010, 14:23:32 »
Witam

Dziś pod lupę trafił bardzo popularny i cieszący się różnymi opiniami klon Famicoma. Wiele osób bardzo negatywnie ocenia tą konsole, jednak są również i tacy dla których ten sprzęt jest w zupełności zadowalający a nawet dobry. Mając na uwadze dość rozbierze opinie, postanowiłem wykonać podstawowy test i prezentację swego czasu popularnego klona jakim jest DARYAR COMPUTER VIDEO GAME.
Według oznaczeń na kartonie produkowano go w Tajwanie i prawdopodobnie dedykowany był on na rynek arabski.


Zacznę od obudowy konsoli, która już na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo tandetna. Pomimo iż użyte tworzywa są dość twarde i nie uginają się znacząco to jednak sprawiają wrażenie łamliwych. Plastik jest błyszczący i nie wygląda zbyt estetycznie, przez co DARYAR bardziej przypomina foremkę do piasku niż konsolę do gier. Za to jakość montażu nieznacznie poprawia wizerunek tej konsoli, jedynie przyciski "POWER" i "RESET" są osadzone w obudowie niezbyt estetycznie.
Zastosowany mechanizm wyjmowania kartridży nie radzi sobie prawie z żadnym kartem. Wszystko w tym mechanizmie "lata" i sprawia wrażenie jakby miał się za chwilę urwać. Jak wspomniałem wcześniej przyciski "POWER" i "RESET" nie wyglądają zbyt ładnie, jednak wygląd nie stanowi takiego problemu jak ich używanie. Spełniają one bowiem powierzone im zadania z wielkim trudem i niemiłymi odczuciami użytkownika. Ciężko jest wyczuć "RESET" który został zrobiony na microswitch'u i nie zawsze działa poprawnie. "POWER" działa natomiast bardzo ciężko i trudno określić czy już włączyliśmy konsole czy jeszcze nam się to nie udało. Używając go miałem wrażenie że wraz z nim ugina się całe PCB do którego jest przytwierdzony. Gniazdo kartridży to istna katorga dla użytkownika. O ile umieścić w nim karta jeszcze nie jest wielkim problemem, o tyle wyjecie go może przysporzyć nam
sporo problemów. Bez wątpienia nie pomoże nam w tym zadaniu fatalnie działający mechanizm wyjmowania kartów. Przesłona gniazda to standardowa klapka, taka sama jak w Famicomie. Za to całkiem nieźle mają się sprawy na tylnym panelu. Gniazda są przyzwoicie spasowane z obudową i nie rozczarowują jakością. Jedyne zastrzeżenia można mieć do schowanych w obudowie styków, ale to przeszkodzi nam dopiero gdy będziemy chcieli zastosować kable RCA wysokiej jakości.
Pady w tej konsoli to nie najgorszy produkt, który pomimo kiepskiego montażu i słabej jakości materiałów dość dobrze spełnia swoją funkcję.
Całkiem nieźle leży w dłoni, a przyciski pracują przyjemnie i pewnie, co bezpośrednio przekłada się na komfort grania.
Gdyby nie skandalicznie krótkie przewody od padów, to byłyby one dość mocnym punktem tego zestawu. Zupełnie inaczej sprawa ma się odnośnie dołączonego do zestawu pistoletu, jest to sprzęt o bardzo wątpliwej jakości wykonania. Powiem tylko tyle że podczas testów udało mi się go połamać jedną ręką. Mam wrażenie że gdyby wykonano go z tektury wytrzymałby dłużej. Tak samo jak w przypadku padów długość kabla jest co najmniej śmieszna. Pomimo tego że niestety go uszkodziłem to przez chwilę działał dobrze i oferował całkiem dobry układ celowniczy oraz czuły spust.
Tak samo jak Pegasus MT-777DX, DARYAR został wyposażony w dwa gniazda 9-pinowe (dwurzędowe) do padów oraz jedno 15-pinowe (dwurzędowe) dedykowane do obsługi pistoletu.

DARYAR to typowa konsolka na glucie, tzw. NES-on-a-chip (NOAC).
W układzie zasilania nie zastosowano standardowego scalonego stabilizatora napięcia 7805, zamiast tego producent postanowił wykonać stabilizację za pomocą diody zenera, rezystora oraz tranzystora S8050 współpracującą z kondensatorem o parametrach 47µF/16V. Oczywistym jest że konsole na glucie nie mają takiego zapotrzebowania na prąd jak DIP-owe, jednak zaproponowany przez producenta układ stabilizacji napięcia jest niewystarczający i nie chroni konsoli przed uszkodzeniem. Dla zainteresowanych dodam że awaria układu zasilania ze względu na konstrukcję wzmacniacza VIDEO wiąże się z reguły z uszkodzeniem PPU w glucie.
Warto tutaj wspomnieć o zasilaczu dołączonym do zestawu, który w mojej opinii jest niebezpieczny i nie polecam jego używania. Podzespoły są w nim wrzucone "luzem" i nie spełnia on jakichkolwiek norm dotyczący bezpieczeństwa użytkowania. Nie wspomnę już o oczywistym kłamstwie dotyczącym parametru prądowego tego zasilacza, gdyż jestem przekonany że nie jest on przystosowany do pracy z obciążeniem 850mA.
Zastosowany rezonator to element o standardowej częstotliwości 26.601712Mhz. Pozostałe podzespoły to elementy słabej jakości.

Przejdźmy teraz do chyba najważniejszego elementu konsoli, czyli jakości obrazu. Tu zostałem zupełnie zaskoczony, spodziewałem się bladych jak ściana kolorów i marnej ostrości. Okazało się jednak że DARYAR oferuje bardzo ładny obraz z soczystymi i ostrymi kolorami. Do tego warto dodać że obraz nie był zakłócony jakimikolwiek paskami lub innymi zakłóceniami, które to są nieodłącznymi elementami konsol na DIP-ach.
Jakość dźwięku nie jest powalająca, ale na pewno zadowoli uszy większości użytkowników.

Podsumowując, DARYAR to konsola którą stanowczo trzeba odradzić estetom i wymagającym kolekcjonerom. Jakość materiałów i wykonania to największa bolączka tej konsoli. Jednak konkurencyjna cena sprawia że znajdzie ona swoich zwolenników, którzy na pewno będą zadowoleni z bardzo dobrej jakości obrazu oraz nie najgorszych padów. Ci którzy zdecydują się na zakup tej konsoli powinni pamiętać o zaopatrzeniu się w dodatkowy zasilacz spełniający normy bezpieczeństwa.

Poniżej prezentuje fotogalerię DARYARa:


Scan instrukcji obsługi:

Instrukcję można pobrać tu.

Ponownie za sprzet do testów dziękuję Martinowi.
« Ostatnia zmiana: 11.08.2012, 08:33:14 wysłana przez AdamStar »

szpynda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #1 dnia: 14.03.2010, 14:05:29 »
Dzięki za fotorelację. Jak zwykle genialna.
Teraz wszyscy mogą rozstrzygnąć co myśleć o tym kontrowersyjnym wydaniu konsolki.

Hamster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #2 dnia: 15.03.2010, 20:21:16 »
AdamStar, a czy zdradzisz nam tajemnicę. Jak udało Ci się podłączyć ten zasilacz do gniazdka elektrycznego :D?


Długość - że tak powiem - bolców pozostawia wiele do życzenia. Trochę ten zasilacz przypomina mi te dodawane do zestawów typu PolyStation lub EndingMan (podobnych do BS-500AS).
« Ostatnia zmiana: 29.08.2010, 10:02:58 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #3 dnia: 15.03.2010, 20:27:14 »
Udało mi się dzięki specjalnej przedłużce do takich bolców. Jeżeli ktoś takowej nie posiada to ten zasilacz może mu sprawić nie lada problem  :D

Hamster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #4 dnia: 15.03.2010, 20:45:57 »
Jeśli chodzi o kolory w powyższym modelu, to nie jestem aż tak tym zaskoczony.
Mam inną konsolę na glucie w domu (moja Mamcia na nim pyka codziennie w Tetrisa 2 ze składanki 168in1) i też ma soczyste kolory i bdb ostrość obrazu.
Jest to "EndingMan" coś 'ala' BS500 ;)
A w środku prezentuje się tak:

Jak widać na powyższym zdjęciu ledwo starczyło miejsca na układy scalone. Na szczęście inżynierowie firmy produkującej tą bardzo zaawansowaną technologicznie konsolę, bardzo dobrze przemyśleli umiejscowienie elementów i wszystko się ładnie na wcisk zmieściło ;).

Pochodził kilka dni (chyba 2-3) Po czym dzięki pomocy forum ;) wymieniłem tranzystor S8050 na BD135-16. Śmiga od tamtego czasu aż miło.
« Ostatnia zmiana: 15.03.2010, 20:50:02 wysłana przez Hamster »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #5 dnia: 15.03.2010, 20:51:14 »
Pochodził kilka dni (chyba 2-3) Po czym dzięki pomocy forum ;) wymieniłem tranzystor S8050 na BD135-16. Śmiga od tamtego czasu aż miło.
Zapytam z ciekawości. Dlaczego wymieniałeś ten tranzystor?
Nie lepiej było już od razu zainstalować tam scalony stabilizator?

Hamster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #6 dnia: 15.03.2010, 20:55:59 »
Yyy hehee, ktoś mi tak poradził z konkurencyjnego forum ;) bo się tamten czarny malutki sfajczył.

Scalony, tzn 7805?? Czy to o ten chodzi?

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #7 dnia: 15.03.2010, 21:00:07 »
Yyy hehee, ktoś mi tak poradził z konkurencyjnego forum ;) bo się tamten czarny malutki sfajczył.
Scalony, tzn 7805?? Czy to o ten chodzi?
Powiem Ci, że nie była to najlepsza rada  :P
Ponosząc te same koszty mogłeś kupić stabilizator 7805, który na pewno dałby o wiele lepsze efekty. Zasilanie byłoby stabilniejsze i bardziej wydajne prądowo.

Hamster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #8 dnia: 15.03.2010, 21:03:02 »
Hmm. Coś mi się też zdaje, że ktoś tam wtedy pisał o tym tranzystorze. Tylko pisał też przy okazji o przerobieniu całego układu zasilania, czy coś koło tego...


Tu już po zmianie. Przy okazji wzmocniłem obudowę wklejając śruby na poxipolu ;) żeby się obudowa na górze nie uginała.
« Ostatnia zmiana: 15.03.2010, 21:19:08 wysłana przez Hamster »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #9 dnia: 15.03.2010, 21:51:09 »
Tutaj opisałem przeróbkę bloku zasilania w BS-500. Analogiczną operację można wykonać w konsolach ze stabilizacją na tranzystorze.
Jeżeli się dobrze przyjrzysz na zdjęcia DARYARA to zobaczysz że w nim również przerabiałem blok zasilania. Oryginalnie posiada on stabilizację na tranzystorze S8050, a w prezentowanym jest już układ 7805  ;)

Hamster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #10 dnia: 15.03.2010, 22:06:35 »
To pewnie coś właśnie na takiej modyfikacji się opierało.
Póki co działa. Jak się coś zepsuje wtedy przerobię.

michaloxs

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #11 dnia: 22.03.2010, 22:21:00 »
Mam pytanie ,czy Daryar odpali Złotą Piątkę?
« Ostatnia zmiana: 29.08.2010, 10:04:59 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #12 dnia: 22.03.2010, 22:21:52 »
Mam pytanie ,czy Daryar odpali Złotą Piątkę?
Tak, przynajmniej testowany egzemplarz nie miał z tym problemu.
« Ostatnia zmiana: 29.08.2010, 10:05:22 wysłana przez AdamStar »

NKP

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 297
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #13 dnia: 14.12.2013, 20:56:44 »
Mam możliwość zakupy tej konosli, egzemplarz fabrycznie nowy. Jak byście to wycenili?? Chce dać 100-150 pln.

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: DARYAR COMPUTER VIDEO GAME - fotoprezentacja
« Odpowiedź #14 dnia: 15.12.2013, 16:02:29 »
Jak będziesz umiał sobie przerobić stabilizator na 7805 to stówkę możesz dać za komplet, więcej ta konsola warta nie jest na moje oko.