Autor Wątek: Konsola typu Rambo - klon atari 2600 - beznadziejny sygnał RF i naprawa  (Przeczytany 5908 razy)

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Cześć,

Dostałem już kilka ładnych lat temu Klona Atari 2600, czy jak to się u nas często mówi, Rambo, o nazwie "256 games built in 2600". Sprzęt przeleżał kilka lat na poddaszu w szopie przynajmniej kilkanaście lat zanim do mnie trafił, stad jak po pierwszej próbie odpalenia nie dało się uzyskać żadnego obrazu, darowałem sobie. Niedawno jednak postanowiłem się dobrać to starych gratów z szafy i zmusić konsolę do działania. Postanowiłem za radą z internetu pokręcić tymi kostkami w środku (cewka dostrojcza, jeśli mnie internet nie okłamuje) i udało się uzyskać jakiś obraz na częstotliwości 63 MHz. Po dalszym pokręceniu nawet kolor i dźwięk!

Tyle dobrego. Zachęcony efektami kręciłem dalej tymi cewkami, aż usłyszałem takie ciche "krrt!" - kawałek gwintu (ferryt?) się wykruszył i choć wciąż da się kręcić, to sama jakość obrazu uległa pogorszeniu - co bym nie próbował, nie mogę mieć dźwięku i koloru jednocześnie :/
Drugi problem z konsolą jest taki, że po podpięciu pada od Segi mogę używać przycisku Fire, ale nie ziała krzyżak i nie da się poruszać bohaterem - a na ile wiem, te pady i Joysticki od Atari są kompatybilne. to akurat chyba kwestia kiepskich lutów, ale prosiłbym o zerknięcie na zdjęcia.
Testowane na 2 kineskopowych telewizorach i 3 różnych kablach antenowych (z których żaden chyba nie jest najwyższej jakości, ale z innych konsol uzyskuje przynajmniej "znośny" obraz).
Pytania jak następuje:
a) Czy da się jakoś naprawić sygnał generowany z konsoli? Czy te cewki da się wymienić?
b) Z padami mam rację? to będzie łatwa naprawa, czy nie wiadomo?

Szukałem schematów w internecie, znalazłem jedynie taki:
http://www.jsobola.atari8.info/dereatari/atarisch/ca160.zip
Popatrzyłem jeszcze na różne filmiki w internecie - zazwyczaj w tych klonach widziałem jedną taką "cewkę", nie dwie.
Zdjęcia konsoli:



Zdjęcia niestety archiwalne, ostatnio stary aparat odmawia dalszej współpracy i nie zrobię o tej godzinie lepszych.
« Ostatnia zmiana: 18.03.2019, 10:47:26 wysłana przez Mcin »

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Cytuj
a) Czy da się jakoś naprawić sygnał generowany z konsoli? Czy te cewki da się wymienić?
Mi osobiście nigdy nie udało się na  Atari uzyskać za pomocą gniazda antenowego akceptowalnej jakości obrazu. Dodałbym płytkę z konwerterem, którą podlutowuje się 5 kabelkami pod główny układ i wychodzą z niej sygnały, umożliwiające podłączenie do TV po Chinch lub S-video (Scart) - wtedy jakość obrazu jest najlepsza.

Cytuj
b) Z padami mam rację? to będzie łatwa naprawa, czy nie wiadomo?
Pady od Segi, Pegasusa i Atari to trzy różne rodzaje protokołów, niezgodne między sobą. Do Atari można podpiąć pada od Commodore lub Amigi.

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Mi osobiście nigdy nie udało się na  Atari uzyskać za pomocą gniazda antenowego akceptowalnej jakości obrazu. Dodałbym płytkę z konwerterem, którą podlutowuje się 5 kabelkami pod główny układ i wychodzą z niej sygnały, umożliwiające podłączenie do TV po Chinch lub S-video (Scart) - wtedy jakość obrazu jest najlepsza.

Szkoda, liczyłem, ze da się uzyskać "akceptowalny" bez znaczącej modyfikacji konsoli/ zmiany portów wyjściowych.

Pady od Segi, Pegasusa i Atari to trzy różne rodzaje protokołów, niezgodne między sobą. Do Atari można podpiąć pada od Commodore lub Amigi.
Wszędzie, gdzie nie zajrzę, jest napisane, że można grać na Atari padem od Segi:
https://atariage.com/forums/topic/258514-what-is-a-good-joystick-for-the-atari-2600/
https://hackaday.com/2012/05/02/using-an-nes-controller-with-an-atari-2600/ (w komentarzach).

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Cytuj
Szkoda, liczyłem, ze da się uzyskać "akceptowalny" bez znaczącej modyfikacji konsoli/ zmiany portów wyjściowych.
Porządny modulator powinien być wydzielony od reszty płytki i być ekranowany. W oryginalnym Atari2600 cała płytka obłożona jest metalową blachą ze wszystkich stron, a sam modulator także przedzielony jest blachą od reszty płytki. Tutaj brak jakichkolwiek ekranów, więc nie ma cudów.

Cytuj
Wszędzie, gdzie nie zajrzę, jest napisane, że można grać na Atari padem od Segi:

O ile sygnały od przycisków UP/DOWN i masa się zgadza, o tyle reszta już nie. Nawet zasilanie jest w innym miejscu więc scalak w padzie od SEGi po podpięciu do Atari nie dostaje +5V więc nie może to działać.

Przed chwilą podpiąłem dla testu i nie działa.

MicromaX

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
uzywam tych padow do atari, amigi, atari ste, pewnie i tu zadziala

siudym

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Ja w latach 90tych uzywalem z C64, RAMBO oraz Amiga ten pad:

QJ produkcja. Plusem kabel chyba 2.5m jak nie wiecej.