Autor Wątek: Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?  (Przeczytany 3844 razy)

ForbiddenEvil

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Suck my Jamma
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« dnia: 26.12.2010, 23:50:03 »
Wybaczcie że piszę w niestosownym do tego temacie, jednak to właśnie tu wypowiada się wielu kolekcjonerów. Nurtuje mnie jedno zasadnicze pytanie... z tego co widzę wielu z Was przykłada wręcz pedantyczną wagę do zakupowanych cartów, gier, itp... zatem skoro Wasze zamiłowania kolekcjonerskie sięgają tak wysokiego poziomu, dlaczego zbieracie akurat gry na Famicoma/Pegasusa, a nie choćby na Nesa ? Zdaję sobie sprawę że Nintendo Entertainment System nigdy nie był popularną konsolą w Polsce, a przynajmniej bardziej popularny był właśnie Pegasus... ale czy gry na w.w. NES'a nie są bardziej unikatowe i unikalne dla Was? Z czym to się wiąże? Chodzi o sentyment do Pegasusa? Dostępność gier, czy może ich cenę? Moje pytanie może wydawać się głupie, wybaczcie... piłem.

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #1 dnia: 26.12.2010, 23:56:03 »
Sądzę, że wiąże się wszystko to, o czym właśnie wspomniałeś ;) . Sentyment do Pegasusa, carty są na niego na pewno rzadsze niż na NESa (przynajmniej wg mnie), dostępność gier na niego jest właśnie teraz bardzo marna (jeżeli chodzi o carty starego typu głównie), no i też sam NES nie był wcześniej tak popularny i tak samo teraz mało jest w sumie kolekcjonerów gier na NESa. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że carty na NESa to wielkie, szare i brzydkie bydlaki (hehe, bez urazy), a na Pegasusa to już jest zupełnie inna bajka ;) .

ForbiddenEvil

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Suck my Jamma
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #2 dnia: 27.12.2010, 12:37:16 »
No właśnie chodzi mi o to, że to carty na Pegasusa wydają mi się bardziej popularne i powszechne, przynajmniej w Polsce... sami wiecie, że kiedyś na większości bazarów można było dostać do niego gry, teraz spotykane są coraz rzadziej, ale jednak to właśnie te żółte kasetki zalały falą polski rynek. Inaczej ma się sprawa w zasięgu globalnym, gry na Nintendo są częściej spotykane na eBay'u, podobnie kolekcjonerzy z całego świata preferują właśnie oryginalne NES'y od chińszczyzny. Mi bardziej chodzi o to, czy dla części z Was, którzy potrafią niemało wydać na carty, nie lepiej jest zbierać właśnie gry na Nintendo... jeśli nie, to właśnie jakie pobudki kierują was przy kolekcjonowaniu gier na Pegasusa, a nie na inne konsole ;-)

sordan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #3 dnia: 27.12.2010, 13:45:51 »
dlaczego zbieracie akurat gry na Famicoma/Pegasusa, a nie choćby na Nesa ?

Na to pytanie wiele kolekcjonerow w tym i ja prawdopodobnie odpowie ci: "nie wiem, nie mam zielonego pojecia dlaczego". Mozliwe, ze karty na Pegasusa podobaja mi sie bardziej niz na Nesa. Te kolekcjonowanie mnie zwyczajnie bawi, rajcuje, do tego mam slabosc, to mi sprawia radosc, to zaspokaja moje potrzeby, lubie patrzec na karty, lubie je ukladac, lubie je dotykac :) itd. Jest 38 milionow Polakow, kazdy sobie czai cos innego. Kazdy ma inne zainteresowania, inne hobby, inne fobie. Jednemu podoba sie to co maja inni, drugiemu podoba sie to co nie maja inni. Na pytanie jaki jest twoj ulubiony kolor: jeden odpowie zielony, drugi niebieski. Na pytanie jaka jest twoja ulubiona potrawa jeden odpowie pizza, drugi bigos. Zadając pytanie zwolennikowi pizzy: "dlaczego lubisz pizze, ktora nie nalezy do kuchni Polskiej? Dlaczego twoja ulubiona potrawą nie jest bigos?", odpowie po prostu nie wiem, lubie pizze i tyle. Po prostu kolekcjenerow gier na Pegasusa wlasnie to rajcuje. Moga tez na te zainteresowania wplywac rozne inne czynniki, na przyklad sentyment z dziecinstwa, chec posiadania czegos co jest ciezko dostepne itd. Taka po prostu jest moja odpowiedz, zwyklego smiertelnika. Chcac uzyskac madrej, idealnie trafnej odpowiedzi na twoje pytanie musialbys spytac psychologa.
« Ostatnia zmiana: 27.12.2010, 13:55:06 wysłana przez sordan »

Martin

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Oldschool come back!
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #4 dnia: 27.12.2010, 18:24:24 »
Zbieranie katridży na NES'a jest tak samo "satysfakcjonujące" jak zbieranie gier na Xboxa 360 - z tą różnicą, że zamiast udać się do Media Marktu musisz wejść na Allegro, eBay czy jakieś forum tematyczne. Za odpowiednią ilość złociszy zamienionych w przypadku transakcji zagranicznych na $ kupisz 90% gier, które tylko sobie zamarzysz. W sumie tak samo jak w przypadku jakiś tytułów na X360 - nie w każdym Media dostaniesz każdą grę.

Czy jest to aż tak ekscytujące? Nie sądzę. Co innego w przypadku gier na Pegasusa - pirackich. Nie dość, że są małe i śliczne w porównaniu do wielkich NESowych, to jeszcze zdobycie niektórych z nich graniczy z cudem. No i sam fakt, że za dzieciaka je mieliśmy podkręca tą całą pasję. A oryginały Fami - są o wiele piękniejsze niż NESowe odpowiedniki, uruchamiają się na Pegasuskach czy innych klonach, są trudniejsze do zdobycia niż carty NESowe.

ForbiddenEvil

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Suck my Jamma
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #5 dnia: 27.12.2010, 21:39:29 »
Dzięki za odpowiedź... wypowiedź Martina do mnie chyba najbardziej trafiła i poza oczywistym sentymentem do żółtych "kasetek", myślę że to wydaje się być najbardziej przekonywujące. Pytanie wyłoniło się, ponieważ nie rozumiałem tego fenomenu pegazusomaniactwa... jeśli chodzi o polskie warunki, to bardziej kojarzyło mi się to z przegrzebywaniem tony chińskich cartów i wybieraniu z nich nielicznych perełek ;)
Sorry za offtop.

Dred

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #6 dnia: 27.12.2010, 21:48:56 »
Cytuj
Co innego w przypadku gier na Pegasusa - pirackich.
No nie wiem. Mnie jakoś specjalnie nie ciągnie do piratów i nie miałem tego specjalnego "feela", gdy niedawno od znajomego z innego forum osobiście kupowałem jednego składaka, z którym obcowałem za dzieciaka.
Cytuj
A oryginały Fami - są o wiele piękniejsze niż NESowe odpowiedniki
Tutaj bym się kłócił. Kontrast pomiędzy, powiedzmy, kolorowym labelkiem do Bubble Bobble, a szarym/fioletowym NESowym cartridgem bardzo mi się podoba. Sam design jest też niczego sobie. W dodatku też KAŻDY cart masz "olabelkowany" z boku. Co prawda nie każda firma korzystała z tego w "słuszny" sposób (Jaleco), ale co tam.
Cytuj
A oryginały Fami - są o wiele piękniejsze niż NESowe odpowiedniki
Kwestia gustu. ;]
Cytuj
uruchamiają się na Pegasuskach czy innych klonach
Kupujesz przelotkę i grasz też w te NESowe. :]
Cytuj
są trudniejsze do zdobycia niż carty NESowe.
No to kup mi Gimmicka PALowego za 200 zł. ;]

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #7 dnia: 27.12.2010, 23:19:16 »
Dred, nie mów tu o Gimmicku... Kup sobie w ogóle jakiegokolwiek Gimmicka to będziesz gość. Jeśli tego do Famicoma to i NESowego.

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #8 dnia: 27.12.2010, 23:25:04 »
....ale zapomniałeś chyba jeszcze o pirackim Gimmicku, czyli inaczej mówiąc Pipe V :F

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.12.2010, 23:50:49 »
Piracki Gimmick, szczyt lansu...  8)

Hendan

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 460
  • I LOVE NINTENDO ^^
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #10 dnia: 28.12.2010, 20:15:31 »
Cytuj
Cytuj
Cytuj
uruchamiają się na Pegasuskach czy innych klonach
Kupujesz przelotkę i grasz też w te NESowe. :]

Kolego, wskaż mi od ręki gdzie w Polsce można kupić taką przelotkę? Nie wskażesz bo nie ma, czasami pojawiają się na allegro, ale jak już się pojawi to sztuk jedna i za kosmiczną cenę, więc za bardzo się z tym argumentem nie wstrzeliłeś, ludzie wolą grać na kartach Famicomowych niż czekać cały rok aż taki konwerter pojawi się na allegro, w dodatku kart NESowy włożony do Pegasusa wygląda paskudnie i nieestetycznie, wizualnie do takich konsol pasują małe prostokątne kartridże i tyle.

Mati

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #11 dnia: 28.12.2010, 23:57:48 »
Myślę, że w Poznaniu, albo u Tomela na Warszawskim Wolumenie znalazłaby się taka przelotka, ale fakt faktem dostanie jej graniczy z cudem.

Rantarun

  • Belmont
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 564
  • old player
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #12 dnia: 29.12.2010, 00:07:42 »
Dokładnie poza tym takie przelotki mogą różnie działać i trzeba się nie śle namęczyć by taka grę z NES-a odpalić na pegu, wiem to po sobie. A tak pozatym muj skromny Game room wzbogacił się o czaderski plakat który dostałem pod choinkę:


Dred

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #13 dnia: 29.12.2010, 11:48:42 »
Cytuj
Kolego, wskaż mi od ręki gdzie w Polsce można kupić taką przelotkę?
Na Wolumenie u Tomela. Ma ich multum i właśnie u niego kupiłem ją bez większych problemów za pośrednictwem znajomego za 15 zł. :)
Cytuj
Dokładnie poza tym takie przelotki mogą różnie działać i trzeba się nie śle namęczyć by taka grę z NES-a odpalić na pegu, wiem to po sobie.
Hmm, tylko niektóre gry z moich informacji mają problem z odpaleniem na Pegasusie.
« Ostatnia zmiana: 29.12.2010, 11:56:41 wysłana przez Dred »

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Kolekcje - Dlaczego akurat kartridże do Famicoma?
« Odpowiedź #14 dnia: 29.12.2010, 12:11:26 »
Cytuj
Kolego, wskaż mi od ręki gdzie w Polsce można kupić taką przelotkę?
Na Wolumenie u Tomela. Ma ich multum i właśnie u niego kupiłem ją bez większych problemów za pośrednictwem znajomego za 15 zł. :)

To on je jeszcze ma??? Ja wcześniej właśnie od niego kupowałem te przejściówki aż w pewnym momencie mi powiedział, że już mu się skończyły i może cudem odkopie jakieś szczątki nieposkładanych. Dziwne. Kiedy ją kupowałeś??