Autor Wątek: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.  (Przeczytany 31354 razy)

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #15 dnia: 08.11.2011, 11:39:42 »
Niestety wymiana tego kondensatora nic nie dała. Menu skacze dalej.
Na złotej 5 skacze menu i wszystkie gry. Może to wina LCD 100Hz?
Jeżeli obraz skacze lub czasem robi się czarno-biały to należy zmodyfikować tor video jeżeli chce się korzystać z TV 100Hz.

czapa

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #16 dnia: 07.10.2016, 17:12:51 »
Mam problem z resetowaniem tej składanki. Po naciśnięciu przycisku reset gra się najczęściej zawiesza. O dziwo niektóre gry działają zawsze dobrze (contra). Mój cart jest na układach LS, mimo tego zmieniłem kondensator na 104. Pomogło, natomiast moja radość nie trwała długo bo po pewnym czasie grania problem wystąpił ponownie. Czym dłużej grałem tym było gorzej. Wyjąłem cart z konsoli a konsolę pozostawiłem włączoną. Po pewnym czasie spróbowałem czy działa resetowanie i działało. Wygląda na to że jak kondensator się naładuje to powoduje to problemy z resetem. Czemu tak się dzieje i czy coś da się z tym zrobić?

pshq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #17 dnia: 18.11.2016, 21:13:19 »
Ja mam duży problem z jedną składanką. Uruchamia się co jakieś 20 prób, w pozostałych przypadkach daje czarny ekran (rzadziej jednobarwny). Gnę na wszystkie strony, wyciągam, wsuwam, demontuję obudowę, wyjmuję, wkładam, czyszczę styki spirytusem, wycieram slot w konsoli i nic. A może nawet i gorzej. Cart jest na 3-ch glutach, więc uszkodzenie układów mało prawdopodobne; zresztą, w końcu  k i e d y ś  daje się włączyć. Ale: wcisnę reset - czarny ekran! Ludzie na pomoc!!! :cry:
Co może powodować takie problemy???

muczas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #18 dnia: 23.12.2017, 21:35:37 »
Jaa mam wszystkie układy  LS i menu skacze, wymieniłem kondesator na (104) i dalej skacze, co jest?, mam 3 168 i na dwóch konsolach skaczą

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #19 dnia: 16.03.2018, 00:31:13 »
Problem ze 168 in 1 polega na tym, że ma on źle dobrane elementy układu resetu (R=4.7k, C=1n). Układ LS pobierając swoim wejściem prąd 0.5 mA powoduję nadmierny spadek napięcia, przez co nieprawidłowo są interpretowane stany logiczne.
Trzymając reset w konsoli, na wejściu /RESET układu 174 jest ok 1.2 V, a powinno być maksimum 0.8V!

W przypadku dwóch układów HC nie powinno być problemu, przy jednym LS i jednym HC problem wystepuję (przy dwóch LS jeszcze bardziej się nasila). Zmniejszając R do 1k i zwiększając C do 4.7n stała czasowa pozostaje ta sama. Nie wiem czy zastępowanie C=1n przez C=100nF to najlepszy pomysł, bo ta składanka już próbuje coś zapisać do rejestru po 38 cyklach od startu konsoli.

---

Podobne problemy występują także ze składanką złota piątka, tam jednak kłopot polega na tym, że układ resetu nie jest oparty o linię M2, lecz tylko o VCC (R=47k, C=1n). Gdy konsola ma wewnątrz zbyt mały kondensator trzymający ją w resecie, to kardridż nie wystaruje. Ponadto, przy szybkim wyłączeniu i włączeniu konsoli, C w kardridżu się nie zdąży rozładowac i także skladanka nie wystartuje. Problem rozwiązałaby dioda, na którą nawet przewidziano miejsce na PCB, ale z nieznanych powodów nie została wlutowana.

---

W przypadku migającego menu w 168 in 1, jest to spowodowane przez stosowanie koloru $0D przez tą składankę, który może sprawiać problemy niektórym telewizorom, zwłaszcza jeśli w torze wideo jest kondensator w szeregu. Niestety tutaj nie za wiele można zrobić, ewentualnie tylko zmienić TV.

Nowy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #20 dnia: 28.03.2021, 22:23:24 »
Trafił mi się dziwny przypadek  :o Kupiłem na próbę polystation z allegro. Na oryginalnym zasilaczu który zresztą po chwili się zepsuł nie czytało połowy kartridży 9v 200mA, na markowym 9v 300mA to samo, na innym markowym (najlepszym jaki mam) 9v 600mA to samo. Na próbę sprawdziłem na 5v 400mA i też nie działało. Jakimś dziwnym trafem wygrzebałem zasilacz 6v 500mA (dodam że jakiś no name) i nagle polystation czyta wszystkie moje karty bez problemu. Tylko jedna z gier się po chwili zawiesza ale to najbardziej marudny kart jaki mam. Jak to możliwe?
« Ostatnia zmiana: 29.03.2021, 00:18:05 wysłana przez Nowy »

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #21 dnia: 31.03.2021, 22:46:41 »
Kiepawy układ zasilania w konsoli, znajdziesz na forum opisy tego fenomenu sprzed ponad dekady autorstwa Adamstara, nic się nie zmieniło od tego czasu :)

Nowy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Problemy z działaniem niektórych składanek 168in1 i podobych.
« Odpowiedź #22 dnia: 05.04.2021, 21:44:37 »
Kupiłem zasilacz z możliwością zmiany napięcia i oto wyniki: moja marudna gra działa tylko na 4,5V i 5V prawidłowo. Znowu inny kartridż działa tylko na 6V. Reszta kartów działa od 4,5V do 9V bez problemu. Czyżby pirackie kartridże działały dobrze  w zależności od tego jak ktoś je zbudował? Testowane na polystation. W sumie już problem z kompatybilnością zażegnany 😂