Autor Wątek: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka  (Przeczytany 37829 razy)

pizzerman

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« dnia: 22.02.2010, 03:24:55 »
Jeśli zły dział wybrałem to proszę o przeniesienie.

Otóż interesuje mnie czy można przerobić 9 stykowy pad na 15 i na odwrót, zakładając oczywiście że chodzi o podmiankę płytek.. a jeśli tak to w jaki sposób łączyć kolory? I drugie pytanko, najbardziej mnie interesuje: Czy i w jaki sposób ewentualnie sprawdzić działanie gniazda pod pady nie mając padów??? Tzn, żeby wykluczyć awarię padów lub gniazda.. czy można zastosować np. miernik elektryczny??
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 06:54:28 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2010, 13:46:28 »
Miernikiem raczej tego nie obadasz, poza sprawdzeniem zasilania. Nie mogę teraz znaleźć, ale gdzieś taki schemacik pinów z opisami wstawiał MaarioS. Kolory są różne i nie należny się nimi sugerować, powinieneś najpierw oznaczyć sobie który jest od czego zanim je wylutujesz z płytki.

pizzerman

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #2 dnia: 23.02.2010, 15:43:33 »
Znalazłem ten schemat ,poczytałem tu i tam i myślę że dziś wieczorem to zrobię... jak  się uda opisze co i jak

Edit:
Połączyłem według schematu no i lipa .Wiem że pad działa bo zwieranie kabli przypadkowo załącza grę.. odszukałem jaki kolor w obu wtyczkach na jakie miejsce przypada, połączyłem  i niestety poległem :/ Ma ktoś jakiś pomysł?
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 06:55:36 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #3 dnia: 24.02.2010, 13:47:12 »
Połączyłem według schematu no i lipa .Wiem że pad działa bo zwieranie kabli przypadkowo załącza grę.. odszukałem jaki kolor w obu wtyczkach na jakie miejsce przypada, połączyłem  i niestety poległem grymas Ma ktoś jakiś pomysł?
Nikt ni mówił że to będzie łatwe. Musisz próbować aż uda Ci się to poprawnie połączyć.
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 06:55:58 wysłana przez AdamStar »

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #4 dnia: 24.02.2010, 16:00:38 »
Pozwolę sobie skopiować swojego całego posta z innego tematu:

Jasne, że się da zrobić przejściówkę, ja nawet przerobiłem jednego pada z wtyczką 15 pinową na 9 pinową ;) . Wszystkie pady od pegasus'a, NES'a i SNES'a mają 5 kabli i wszystkie odpowiadają za to samo, tylko trzeba obczaić, jak pozamieniać połączenia ;) . TUTAJ jest bardzo pomocny schemacik:

UWAGA!!! Jakby co, to kolory na schemacie mają tylko cel informacyjny, to nie są kolory kabli, jakie znajdują się w kablu od pada. Trzeba zawsze posprawdzać miernikiem, jaki kabel gdzie idzie.
No i jakby co, to te schematy pokazują rozmieszczenie kabli patrząc na wtyczkę w konsoli, nie od strony lutowania!!!

No i co jest najciekawsze, co również mnie bardzo zastanawiało, to jest to, że po zamienieniu wtyczki w padzie od SNES'a i po odpowiednim połączeniu kabli, to PAD SNES'A DZIAŁA NA PEGASUSIE!!!!! :) Sam to przetestowałem i hula!! ;D Zrobiłem sobie właśnie przejściówkę, bo miałem walniętego SNES'a i wygrzebałem z niego porty ;) . A jeżeli chodzi o przeróbkę pada od SNES'a, to to również się bardzo przyda ;) :
http://pinouts.ru/Game/snescontroller_pinout.shtml

I tak jak napisałem: rozmieszczenie kabli jest według tego, jak patrzysz na wtyczkę w konsoli. Trochę sprostuję to, co wcześniej napisałem: ja akurat robiłem przedłużacz, no i jeżeli lutujesz przy wtyczce żeńskiej, to tam akurat od strony lutowania zgadza się rozmieszczenie kabli jak na tym schemacie, natomiast jeżeli lutujesz przy wtyczce męskiej, to akurat od jej strony lutowania schemat się nie zgadza, musi być lustrzane odbicie tego schematu i wtedy będzie się to zgadzać.....

Robiłeś tak, jak napisałem??? Na pewno musiałeś coś skopać, nie ma bata. Ja akurat prawie że przed chwilą zrobiłem sobie przejściówkę z 15 pin -> 9 pin, żebym mógł zagrać na padach z IQ-502 na Pegasusie A3600. Przejściówkę zrobiłem wolno i uważnie i od razu mi zadziałało i bezproblemowo. Jakby co, to mogę za niedługo puścić fotkę tej przelotki ;) .
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 06:58:36 wysłana przez AdamStar »

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #5 dnia: 24.02.2010, 17:38:55 »
Nie chcę zakładać nowego tematu, a od dawna mam chęć popytania o to na forum.
Mam dwa pady, jeden ma urąbaną wtyczkę, a drugi dobrą, ale jest... cienki. a ja chce urąbać kabla tak w połowie w tym działającym i przylutować do tego starego, czemu akurat tak? Nie chcę robić lutowania przy samej końcówce, bo ja ZAWSZE kable tam pourywam. Najlepiej żeby dało się to zrobić bez rozbierania końcówki i\lub pada. Mam lutownicę i jakieś inne sprzęty pomocne, oraz ojca elektronika, niechętnego do pomocy i informacji i uważającego moje hobby za głupotę, ale sprzętem się raczej podzieli :P

Druga sprawa jest taka, czy odpowiednio przylutowując nie dałoby wykorzystać wtyczki od PCtowego portu com (chyba tak się to nazywa, 9-pinowy, szeregowy). wiem, że za dawnych czasów mój ojciec naprawiając pady posługiwał się obudowami do tych wtyczek (ze śrubkami ;) )
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 07:00:04 wysłana przez AdamStar »

pizzerman

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #6 dnia: 25.02.2010, 00:37:36 »
Widziałem te schematy wcześniej i tak jak pisałem poległem .Ale dzięki temu postowi już wiem gdzie....ja nie do końca wiedziałem czy to wejście konsoli czy wtyczki padów,teraz mam już jasność pełną :)  dzięki ci bardzo za doprecyzowanie. łącze 9 pinowy kabel(odlutowałem popsutą płytkę) z padem 15 pinowym,w którym odciąłem wtyczkę dzięki czemu powstanie jeden długi kabel wraz ze sprawnym kontrolerem
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 07:00:42 wysłana przez AdamStar »

Zylok

  • Gość
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #7 dnia: 29.04.2010, 11:46:06 »
Sorry, że trochę odkopuję, ale mam problem.
Ostatnio kupiłem konsolę z wejściem 9-pinowym. Z racji, że wcześniej miałem BS-a, większość moich padów jest na 15 pinach. I stąd moje pytanie:
Czy da się jakoś tak poprzestawiać kable, żeby z 15 pinów zrobić 9pinów?
Czy jeżeli tak poprzestawiam kable jak MaarioS pokazał na schemacie, uzyskam odpowiedzi efekt (czyli jak np. niebieski kabel z pada 15-pinowego wstawię na odpowiednie miejsce w padzie 9-pinowym)?
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 07:01:14 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #8 dnia: 29.04.2010, 12:08:29 »
Schemat MaarioSa jest poprawny i można na jego podstawie przerabiać pady 9 na 15 pin i odwrotnie. Tylko nie sugeruj się kolorem żył.

Zylok

  • Gość
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #9 dnia: 29.04.2010, 12:10:40 »
Tylko nie sugeruj się kolorem żył.
Wiem, tak tylko przykładowo spytałem ;P
To fajnie, bo mam dobre pady 15-pinowe to przerobie. Dzięki za pomoc :D
« Ostatnia zmiana: 26.08.2010, 07:01:32 wysłana przez AdamStar »

R3zar

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 66
  • かめはめ波
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2010, 19:30:10 »
Ktoś mnie przed chwilą nie zrozumiał bo założyłem nowy wątek i został zamknięty. :angry: Otóż pytania czy da się przerobić pada z 9 styków ale ze wtyczką z pistoleta 15 styków a problem jest taki że tam są cztery kable a pad ma 5. Jest taka możliwość, a jak tak to jak to połączyć?

Mcin: nikt cie źle nie zrozumiał, po prostu nieładnie zakładać 2 wątki o takiej samej tematyce i tyle :)

Sorka bo nie wiedziałem czy na pewno tu zakładać bo przeróbka tyczy jeszcze kabli.
« Ostatnia zmiana: 09.05.2010, 19:36:18 wysłana przez R3zar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #11 dnia: 09.05.2010, 21:37:38 »
Powiem Ci szczerze, że przerobienie tych kabli od pistoletów jest bardzo problematyczne. Mają one nie tylko cztery kable, dużo większy problem stanowi inne rozmieszczenie pinów. Radzę sobie to odpuścić, bo tylko stracisz czas i nerwy  :-\

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2010, 21:52:30 »
Tak jak majster wyzej pisze, niestety jest to niemozliwe. Piny w pistolecie sa inaczej rozmieszczone, no i nic z tego, a sama wtyczka jest zalana, czyli jak ja otworzysz to tylko ja zniszczysz i nic wiecej niestety nie bedzie....

R3zar

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 66
  • かめはめ波
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #13 dnia: 09.05.2010, 21:55:09 »
Dzięki za info. A czy da się przerobić w płytce wejścia, czy jak spróbuje wyciągnąć jedno to już konsola do wyrzucenia bo mam drugą nie działające z wejściami 9 stykowymi i wpadł mi pomysł do wymontowania jednego 15 stykowego i włożyć 9cio?  ;D
« Ostatnia zmiana: 09.05.2010, 21:57:04 wysłana przez R3zar »

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Odp: Pady z 9 i 15 pinowym wtykiem - przejściówka
« Odpowiedź #14 dnia: 09.05.2010, 22:12:55 »
Eeeee, nie jarze za bardzo..... Chcesz zmienic porty w konsoli tak?? No to jak najbardziej mozesz to zrobic....