Autor Wątek: Trajektoria kolcojeży SMB  (Przeczytany 2038 razy)

TomasZzz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Trajektoria kolcojeży SMB
« dnia: 10.07.2019, 12:24:02 »
Taka mini-ciekawostka jaką zauważyłem. Na 168in1 jeże w misji 4-1 są zrzucane ładnie pionowo. Natomiast w przeróbce AllStars są nakierowywane na postać. Raczej ta pierwsza wersja jest oryginalna i ciekawe skąd takowa zmiana (albo bug przy konwersji?)

VertekS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
    • Zobacz profil
Odp: Trajektoria kolcojeży SMB
« Odpowiedź #1 dnia: 10.07.2019, 18:47:41 »
Wersja ze Super Mario All-Stars jest tym, czego oczekiwali twórcy - kod odpowiedzialny za zrzucanie tych przeciwników był uszkodzony w pierwotnej, oryginalnej wersji Super Mario Bros. - lot pionowy jest nieprawidłowy.

TomasZzz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Odp: Trajektoria kolcojeży SMB
« Odpowiedź #2 dnia: 10.07.2019, 23:08:35 »
a skąd o tym wiadomo/źródło? w SMB2j jest chyba tak samo..

VertekS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
    • Zobacz profil
Odp: Trajektoria kolcojeży SMB
« Odpowiedź #3 dnia: 11.07.2019, 08:18:51 »
Pisząc że to błąd zasugerowałem się The Cutting Room Floor: https://tcrf.net/Super_Mario_Bros.#Unused_Spiny_Egg_Behavior
W sieci jest pełen disassembling kodu źródłowego SMB1, o tutaj: https://gist.github.com/1wErt3r/4048722#file-smbdis-asm-L8347
Linia 8352 (numery linii są po lewej stronie): instrukcja JSR powinna być kilka linii niżej, pod DEY, wtedy "Spiny" będą zrzucani pod kątem. Wszystko pomiędzy wcześniej wspomnianym przeze mnie JSR a etykietą SpinyRte nigdy nie zostanie wykonane, a w tych kilku liniach właśnie jest ustawiana pozioma prędkość kolcojeży.
Zostawienie nieużytego kodu sugeruje pomyłkę w pisaniu lub wycięcie funkcjonalności tuż przed wydaniem gry w celu ułatwienia rozgrywki. Jak są jakieś romy prototypów SMB1 w sieci to można sprawdzić czy przeciwnicy mają takie samo zachowanie jak w ostatecznej wersji.

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Trajektoria kolcojeży SMB
« Odpowiedź #4 dnia: 11.07.2019, 17:04:29 »
Ja tylko dodam, że jakbym chciał grać muzykę alternatywną i wystąpić na Open'erze, nazwałbym kapelę "Trajektoria Kolcojeży". Nie mogę ukryć banana na mordzie a każdym razem, jak to czytam :D