Autor Wątek: Retronagazie.eu !!  (Przeczytany 8389 razy)

Doolo

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 356
    • Zobacz profil
Retronagazie.eu !!
« dnia: 16.05.2015, 11:27:42 »
Witajcie! Chciałem was zaprosić do nowej retro stronki, której jestem współtwórcą. Znajdziecie tam publicystykę oraz recenzje pisane na luzie przez prawdziwych pasjonatów, obejmujące czasy od 8bitów po 6 generację konsol.

Przy każdej inicjatywie typu „zróbmy własną stronę!” powinna unosić się pewna idea, tudzież plan na to czym ona będzie. W tym przypadku padło na retro granie. W odróżnieniu jednak od wielkich serwisów poświęconych grom jako takim tutaj retro nie będzie jedynie sloganem. Czy wy też macie wrażenie czytając teksty poświęcone starym grom, że są bardzo sterylne, sztywne i najprawdopodobniej pisane przez kogoś kto w nie nawet nie grał, tylko przez popełnieniem tekstu odpalił wikipedię i filmik na youtube? Zalewa się nas toną tabelek z specyfikacją i podaje masę dat, które w gruncie rzeczy dziś nie są tak istotne. Na koniec przypadkowy screen z google, który nie raz pochodzi z innej wersji opisywanej gry i odbębnione. Z drugiej strony barykady są bunkry maniaków kłócących się od 30 lat nad wyższością jednego komputera z lat 80tych nad drugim. Bez znajomości budowy maszyn i obeznania z lutownicą strach tam wchodzić. Celem tej strony jest podejście do tego od zupełnie innej… strony.

Nadmienię również, że w przygotowaniu są wywiady z ciekawymi osobami oraz wypady do miejsc z szeroko pojętym retro. Materiału mamy naprawdę sporo, na pierwszy ruszt idą wspominki i wprowadzenia, ale z kolejnymi dniami będziemy odsłaniać resztę w tym sprzęty ułatwiające obchodzenie się dziś z retro maszynami jak te z rodziny Atari, Commodore i Amiga. Takich tekstów nie znajdziesz na innych stronach! Piszą je ludzie grający na autentycznych maszynach, a nie żurnaliści z youtuba. Borsuk aż wymłodniał przy tych sprzętach i opisach wspominkowych ;)

By wyjść na przeciw tym starszym jak i młodszym postanowiliśmy posegregować odpowiednio teksty. Za pomocą tak przydatnego narzędzia jakim na stronach internetowych są tagi, dla wygody każdy tekst jest oznaczony plakietką oznajmiającą o jakiej „erze” tekst jest. W ten sposób ktoś kto ma awersję do konsol nowszych i w dupie ma teorię o tym, że PS2 to już retro lub jak ktoś nie ma zamiaru oglądać starych komputerów może sobie wszystko przefiltrować. Segregacja i oznaczenie przebiega w ten sposób:

    – Era piksela łupanego – w skład której wchodzą: starsze atarynki, Commodore 64 i 128, ZX Spectrumy, NES, Pegasus, pongopodobne, Sega Master Systemy i pierwsze automaty. Wszystkie teksty z tej ery oznaczone są tagiem piksel

    – Era rozkwitu bitmapowego – w skład której wchodzą: mocniejsze atarynki, Amigi, Jaguar, SNES, Sega Mega Drive, DOS, „świeższe” automaty. Wszystkie teksty z tej ery oznaczone są tagiem bitmapa

    – Era polygona ciosanego – w skład której wchodzą: PSX, Saturn, N64, 3dfx. Wszystkie teksty z tej ery oznaczone są tagiem polygon

    – Era 3D wygładzonego – w skład której wchodzą: PS2, Dreamcast, GameCube, Wii, Xbox. Wszystkie teksty z tej ery oznaczone są tagiem 3D

Jeszcze raz serdecznie zapraszam! www.retronagazie.eu

MarcinK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Retronagazie.eu !!
« Odpowiedź #1 dnia: 20.05.2015, 06:21:54 »
Mam pewne ale. Otóż artykuły są przycięte z prawej strony, to utrudnia czytanie.

Doolo

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 356
    • Zobacz profil
Odp: Retronagazie.eu !!
« Odpowiedź #2 dnia: 21.05.2015, 21:58:10 »
Hmm przekaże, może da się z tym coś zrobić ;-)

Doolo

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 356
    • Zobacz profil
Odp: Retronagazie.eu !!
« Odpowiedź #3 dnia: 05.10.2015, 20:17:42 »
Pochwalę się moim rankingiem gier na NESa ;-) Zachęcam do podzielenia się swoją :)

http://www.retronagazie.eu/moje-top-10-gier-na-nesa/

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Retronagazie.eu !!
« Odpowiedź #4 dnia: 14.04.2019, 14:00:07 »
W ramach "nudnej niedzieli" postanowiłem zmarnować trochę życia przy kompie, i posty na pewnych stronach sprowokowały mnie do zajrzenia na Retronagazie!

Przede wszystkim - szacunek, że po tylu latach wciąż chce wam się uskuteczniać dziennikarstwo! Liczba nowych nagrać, recenzji, felietonów i wywiadów to duży plus strony. tym bardziej, że nie jesteście grupką licealistów z nadmiarem czasu wolnego, a ludźmi z nudnymi obowiązkami jak prace, domy, żony...najwyraźniej niektórzy mają potrzebę zrobienia czegoś twórczego w wolnym czasie... mi by się nie chciało :)
Druga, to jakość materiałów. Nie będę wymieniał tego, co mi się nie podoba, bo taki jestem, że i u Mickiewicza coś bym poprawił :D ale w skrócie, jakość materiałów stoi na wysokim poziomie, a i styl jest rozpoznawalny, a to ciężka sprawa przy tak dużej i zmiennej ekipie.
Po trzecie, dziwne pomysły, pokroju tego Bingo. Od razu mi zaczęło chodzić po głowie, jak ja bym coś takiego zrobił :D

Z minusów to relacja wideo z Muzeum Arcade - przeciągnięta i wydłużona, jakby autor bał się rozstać z każdym sowim słowem. Ja bym wolał 15 minut skrótowej relacji + link do oddzielnego filmu, gdzie widać poszczególne gry.

Na teraz tyle, jak jeszcze kiedyś zajrzę, napiszę może coś więcej :D