Autor Wątek: W którą stronę przełącznik?  (Przeczytany 1249 razy)

Daemoon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
W którą stronę przełącznik?
« dnia: 04.10.2018, 23:22:33 »
Cześć, niedawno pisałem wątek o padzie. Dziś udało mi sie wszystko skompletować jednak nie jestem pewny w którą stronę powinienem przełączyć polaryzację. Tak wiem, że powinenem kupić coś lepszego niż uniwersalny zasilacz z obciążeniem max 1A ale juz trudno. Tak wygląda panel tego zasilacza.

Wydaje mi się że przełączenie w prawo to dobry wybór. Polaryzacja ma być z minusem w środku więc chyba sie zgadza ale jeszcze chciałbym poznać waszą opinię.

alf

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: W którą stronę przełącznik?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.10.2018, 12:20:41 »
Nie mam tylko pojecia do czego bedziesz to podłączał, ale...
Jeżeli masz w domu najzwyklejszy miernik (multimetr), to ustaw te polaryzacje tak jak podejrzewasz i sprawdź miernikiem czy jest taka jakiej pożądasz.

Na mierniku:
1. Ustawiasz pomiar napięcia stałego DC, na zakres powiedzmy tych 20V (zakładam, że Twój zasilacz nie wypuszcza więcej).
2. Czerwonym próbnikiem dotykasz tego co wydaje Ci się że ma być plusem, a czarnym tego co minusem. Miernik powinien wskazać pomiar napięcia. Napięcie powinno być dodatnie. To oznacza, że polaryzacja jest taka jakiej się spodziewasz. Jeżeli napięcie jest ujemne, to znaczy że polaryzacja jest odwrotna.

Uważaj tylko żeby zwarcia nie zrobić (np. gdy dotkniesz tym samym próbnikiem obu powierzchni: + i -).
« Ostatnia zmiana: 05.10.2018, 12:25:21 wysłana przez alf »

pshq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
    • Zobacz profil
Odp: W którą stronę przełącznik?
« Odpowiedź #2 dnia: 10.10.2018, 21:55:58 »
Polecam sprawdzić polaryzację, jak radzi alf
...ale mam identyczny zasilacz i rzeczywiście na takiej pozycji, jaką ustawiłeś, jest taka polaryzacja jakiej potrzebuje famiklon/pegasus. Ale serio lepiej sprawdź, bo nigdy nie wiadomo.

zijacek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: W którą stronę przełącznik?
« Odpowiedź #3 dnia: 12.10.2018, 13:02:00 »
Do tego co powiedział alf dodałbym jeszcze upewnienie się, że przewody do miernika nie są podłączone odwrotnie :)

Daemoon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: W którą stronę przełącznik?
« Odpowiedź #4 dnia: 12.10.2018, 15:40:02 »
Zaryzykowałem i przełącznik w prawo czyli tak jak na zdjęciu był poprawny. :)

pshq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
    • Zobacz profil
Odp: W którą stronę przełącznik?
« Odpowiedź #5 dnia: 13.10.2018, 21:05:31 »
Z tym podłączeniem do miernika to słuszna uwaga: do gniazda głównego, które jest podpisane COM, podpina się czarny kabel - minus. Gdy podłączy się odwrotnie, to miernik pokaże złą polaryzację... xP