Autor Wątek: Famicom Tetris i Hatris vs klon  (Przeczytany 2886 razy)

Dzidek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Famicom Tetris i Hatris vs klon
« dnia: 04.10.2017, 15:05:47 »
Witam

Wśród famicomowych cartow przysłanych dziś z Japonii natrafiłem na Tetrisa i Hatrisa (obie od BPS).

Chwilowo famicoma mam na drugim mieszkaniu, a wspomniane carty nie chcą działać na klonie a'la psone.
Nie znam się zupełnie na kompatybilności klonów, gry z reguły odpalam i idą na półkę ;)

Pierwszy raz się z tym spotykam, inne gry UNROM z reguły działały mi na klonie. Wydaje mi się, że płytki są grubsze

niż standardowo, może BPS miało system zabezpieczeń. Carty mają wg. mnie dziwny connector.
Dodaje fotki PCB, ale wątpię, że nie są legitne..

Mój Donkey Kong ma identyczną płytkę z glutem, pierwsze gry tak wychodziły na fami.









Ktoś jakieś pomysły nim sprawdzę na innej konsolce ? Ktoś może porównać pcb ze swoim ?
 Fajnie było by dojść z tym do ładu, bo boxy i carty są na prawdę w stanie idealnym, a kosztowały mnie łącznie z wysyłką mniej niż 20 zł jako sprawne i legitne wg. skośnookiego
« Ostatnia zmiana: 04.10.2017, 15:10:45 wysłana przez Dzidek »

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #1 dnia: 04.10.2017, 21:41:53 »
Oryginalne PCB od Famicona: strona z chipami powinna się znaleźć z TYŁU konsoli.
« Ostatnia zmiana: 04.10.2017, 21:45:04 wysłana przez krzysiobal »

Dzidek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #2 dnia: 04.10.2017, 22:34:11 »
Oryginalne PCB od Famicona: strona z chipami powinna się znaleźć z TYŁU konsoli.

Inaczej nie pasuje, dziurki w płytkach wymuszają odpowiednie włożenie w obudowe carta..
jutro przetestuje na famicomie i terminatorze jak sie uda

VertekS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #3 dnia: 05.10.2017, 16:36:50 »
Też mam BPS Tetris, jak będę miał chwilę czasu to sprawdzę tą grubość PCB i kompatybilność z klonami na swoich konsolach. Zabezpieczenia sprzętowe na Famicomie nie istnieją, jedynie software'owe (w kodzie gry).
Nie wydaje mi się, żeby Bullet Proof Software używało jakiś nieudokumentowanych / obskurnych możliwości, które ma Famicom a nie mają klony. Spróbuję dokształcić się w tym zagadnieniu i dam znać, jak znajdę coś związanego z tym.
Płytki drukowane obu gier są oryginalne - BPS Tetris jest w wariacjach na glucie i na układach scalonych - takich oznaczeń  jak ty masz (2JTT...) to nie widziałem jeszcze. Być może to oznaczenie jakieś serii czy coś.

Dzidek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #4 dnia: 05.10.2017, 17:16:26 »
Oryginalne famicomy i porządne klony miały solidne i głębokie gniazdo cartow. Tu wg mnie może być problem, bo conectory tych cartów są jakby niedokończone, co może być przyczyną, ze nie działają. Z mojego karkołomnego tłumaczenia paru źródeł z kanji wynika, że takie zabiegi były właśnie czymś w stylu zabezpieczenia ;)

 

VertekS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #5 dnia: 08.10.2017, 14:17:42 »
Sprawdziłem BPS Tetris na klawiaturokonsolce GLK-2016, jest to najgorszy klon jaki mam - gra działa bez problemów, wchodzi do gniazda tak jak inne kartridże.
Za to mam inną grę na Famicoma (oryginał), która ma takie problemy jakie opisałeś - z wielkim trudem wchodzi do gniazda, gdy gładko wchodzi z jednej strony to wtedy druga wyskakuje do góry; jak już wejdzie rozpychając gniazdo konsoli to i tak się nie uruchamia. Porównam ją sobie z BPS Tetrisem.
Z tymi różnicami w ogólnodostępnym konektorze to się nie spotkałem, chętnie rzuciłbym okiem na źródła; tyle wiem, że składanka która jest fabrycznie w drugim, wewnętrznym konektorze Thompsonica 3600 ma dłuższe piny niż reszta gier.

Dzidek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #6 dnia: 14.10.2017, 16:01:04 »
Jednak to mój klonik zaczął nawalać. Przestał już właściwie czytać carty, przynajmniej sprawdzę jego reakcje na lot z okna, bo tylko do tego się: nadaje :D

Na famim i thompsonicu, który w między czasie dorwałem, wszystkie carty chodzą prawidłowo

Przy okazji szukam kogoś kto "wgrałby" mi w moje carty z famicomowymi Final Fantasy (1&2 oraz 3) wersję angielską jak na NES-ie. Znacie namiary na.kogoś obeznanego w programowaniu układów? Głównie zależy mi na trójce, posiadam duble tych gier, fajnie było by mieć na nich wersje ang. Krzysiocart to nie to samo :D

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Famicom Tetris i Hatris vs klon
« Odpowiedź #7 dnia: 14.10.2017, 16:04:18 »
Sam sobie odpowiedziałeś na twoje pytanie. Producent krzysiokarta zrobi to bez problemu.