Autor Wątek: Problem z kardriżem na POLYSTATION  (Przeczytany 4044 razy)

koubas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Problem z kardriżem na POLYSTATION
« dnia: 22.08.2017, 23:32:10 »
Hej zakupilem dla zabawy podrobke Pegazusa (polystation) za kilka zlotych zeby przypomniec sobie stare czasy. Wiem ze to zlom ale poki co przez kilka dni dziala ok pomimo bardzo kiepskiego wykonania (ale czego sie spodziewac za kilka zlotcyh). Do tego dokupilem fajna skladanke gier 500 w 1 na allegro zeby pograc w rozne tytuly. Niestety po wlozeniu dyskietki do konsoli, nic sie nie dzieje - tak jakby jej wogole nie czytalo. Probowalem rozwiazac problem czytajac posty i widzialem ze ludzie mieli podobne problemy ale nie do konca rozumiem wszystkie techniczne wypowiedzi. Jest jakis sposob zeby temu zaradzic? Rozumiem ze jest to mozliwe zeby czesc dyskietek dzialala a czesc nie? dzieki za pomoc.

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #1 dnia: 23.08.2017, 17:58:46 »
Rozumiem ze jest to mozliwe zeby czesc dyskietek dzialala a czesc nie? dzieki za pomoc.

Tak, na przykład mój Polystation łyka wszystkie kartridże, wliczając te większe konstrukcje (Złota 5 czy Everdrive N8), ale wiesza sie na Księciu Persji z bazarowej składanki. I tylko na nim.

pshq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #2 dnia: 24.08.2017, 20:41:09 »
Spróbuj wymienić zasilacz na mocniejszy, o odpowiednich parametrach (napięcie powinno być identyczne z dołączonym do konsoli) i polaryzacji. Może kartridż nie rusza, bo zasilacz nie daje rady go pociągnąć.

Mischel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #3 dnia: 04.01.2018, 11:56:47 »
Zanim uruchomiłem mojego klona z lat 90 nabyłem takie samo badziewie i miałem dokładnie ten sam problem. Rozwiązanie znalazłem na tym forum :) http://forum.pegasus-gry.com/index.php/topic,1844.30.html [nofollow]
Tak wygląda toto w środku:
[nofollow]
Stabilizator 78L05 i kondensator 47uf 16V zostały wymienione na stabilizator 7805 i kondensator 1000uf 10V zgodnie z poradnikiem i konsola czyta wszystkie kartridże, nawet KrzysioCart :)
Po wymianie wygląda to tak:
[nofollow]
Kondensator w pionie nie wszedł a stabilizator dostał jeszcze radiator. Do tego normalny zasilacz i wszystko hula choć obraz jest kiepski...

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #4 dnia: 07.01.2018, 03:51:43 »
1. Dodaj jeszcze diodę Schottky na wejściu stabilizatora w celu ochrony przed nieprawidłowym zasilaczem
2. Obraz prawdopodobnie możńa poprawić, trzeba dodac wzmacniacz na dwóch tranzystorach (teraz prawdopodobnie jest na 0 tranzystorach), chociaz na PCB jest miejsce na wlutowanie jednego - NPN 2S945.

Mischel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #5 dnia: 07.01.2018, 09:38:06 »
Dzięki za porady, jak odwiedzę warszawską giełdę przy al. niepodległości to sobie potrzebne elementy dokopię, szkoda że na tego 945 nie ma przygotowanych otworów :)
Jeszcze zdjęcie płytki z gniazdem kartridży:
[nofollow]
Główną zaletą tej konsoli są odpinane pady, w mojej z dawnych lat jest jakiś problem z drugim padem. W contra przy wiśnicku krzyżaka w dół często załącza się krzyżak w prawo i strasznie to denerwuje.

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #6 dnia: 08.01.2018, 16:55:45 »
Cytuj
Dzięki za porady, jak odwiedzę warszawską giełdę przy al. niepodległości
Nie polecam, można przypadkiem trafić to sklepu na V gdzie ceny są średnio 10 razy większe niż normalnie.

Cytuj
szkoda że na tego 945 nie ma przygotowanych otworów
Ale pewnie są pady lutownicze po przeciwnej  stronie i wystarczy zamontować powierzchniowo.



Cytuj
W contra przy wiśnicku krzyżaka w dół często załącza się krzyżak w prawo
Prawdopodobnie mechaniczny problem z krzyżakiem.

UczeńCzarnoksiężnika

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #7 dnia: 08.01.2018, 18:16:50 »

Nie polecam, można przypadkiem trafić to sklepu na V gdzie ceny są średnio 10 razy większe niż normalnie.


Potwierdzam. Zajrzałem kupić gumki do pilotów. Wyszedłem, kupiłem na allegro i zostało jeszcze na piwo.

Mischel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #8 dnia: 09.01.2018, 09:39:39 »
To chyba do niego trafiłem ale był to jedyny sklep co miał wtyczkę zasilającą do atari, cena 6x tyle co na allegro. Z wysyłką wychodziło to samo, niestety atari nie hula, czarny ekran i czasem do tego pisk.
Od spodu idzie przylutować i jak zdobędę tego 945 to wlutuje. Obraz jest dużo jaśniejszy niż w drugiej konsoli i w menu Micro Machines trochę skacze. Z krzyżakiem eksperymentuje :)

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #9 dnia: 09.01.2018, 13:39:14 »
Tranzystor może być dowolny NPN (tylko np BC547/327 mają CBE, a tamten ma ECB - trzeba wygiąć nogi).
Prawdopodobnie potrzebne będą jeszcze jakieś rezystory.


Mischel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #10 dnia: 10.01.2018, 10:10:19 »
Żadnych tranzystorów na stanie nie mam, mam kilka rezystorów 75ohm 0,25W. Zdjęcie płytki od dołu:
[nofollow]
Jak już kupie tranzystor to sobie miejsce wyskrobie pilniczkiem i przylutuje, powyżej jest jeszcze miejsce oznaczone od drugiej strony jako R75, to nie będzie miejsce na taki rezystor? Wlutować go pomiędzy punkty zaznaczone na czerwono?

Po przemyśleniu chyba głupoty napisałem :) Jeszcze raz zdjęcie z modyfikacją:
[nofollow]
W punkty czarne lutuje tranzystor (znalazłem H945, nie wiem czy może być). W czerwone wstawiam rezystor a w miejscu niebieskiego punktu przecinam ścieżkę. Dobrze kombinuje?
« Ostatnia zmiana: 10.01.2018, 18:35:52 wysłana przez Mischel »

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #11 dnia: 12.01.2018, 00:58:32 »

Mischel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Problem z kardriżem na POLYSTATION
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2018, 10:39:21 »
Dzięki :) Obraz jest dużo lepszy, dużo żywsze kolory. Jedyny minus to delikatne rozmazanie białych napisów na czarnym tle widoczne z bliskiej odległości. Na moim klonie z lat 90 tego nie ma ale i tak jest dużo lepiej :)
[nofollow]