Autor Wątek: Flintstones2 - naprawa kartridża  (Przeczytany 2304 razy)

TomasZzz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Flintstones2 - naprawa kartridża
« dnia: 29.07.2017, 20:41:16 »
Chciałbym opisać historię naprawy tego karta, bo sporo czasu i nerwów na niego straciłem. Na szczęście efekt końcowy jest pozytywny.

Po długich poszukiwaniach tej gry, jakiś czas temu w końcu nabyłem tego karta na Allegro. Po włożeniu kartridża do konsoli, nie było żadnej reakcji pozytywnej na ekranie. PCB nie było glutowe więc kwestia zidentyfikowania uszkodzonego elementu i jego wymiany.




Wylutowałem kontroler oraz kość PRG. Miałem już wcześniej odpowiedni przygotowany devcart, na którym mogłem sprawdzić kontroler.



Po jego włożeniu był brak jakiejkolwiek reakcji, więc stwierdziłem (zbyt pochopnie), ze jest uszkodzony. Zamówiłem odpowiednie kości (ax5202p) i po otrzymaniu - wlutowałem do pcb flintstones.
Niestety, nadal bez pozytywnego efektu. Zastanawiając się gdzie popełniłem błąd, zorientowałem się, że AX5202 oraz MC3, mają zupełnie inne wyprowadzenia pinów. Nie będąc pewien w takim razie czy tamten kontroler jest na pewno niesprawny, zrobiłem odpowiedni konwerter MC3 -> AX5202 aby go przetestować.




Potwierdziło się, że ten układ MC3-1 był niesprawny (ale co ciekawe na Lion King3 całe intro działało i potem się gra sypała a na innych grach zupełnie nic nie działało).
Pogrzebałem w kartridżach i znalazłem odpowiedniego dawcę z takim kontrolerem. Usunąłem kontroler z dawcy i przetestowałem na konwerterze - śmigało bez zarzutu. Tak więc tylko zostało usunąć wlutowanego niepotrzebnie AX'a z flintstones i wlutowanie dawcy... Finalnie kartridż zaczął działać.
Satysfakcja niesamowita po tylu godzinach spędzonych nad tym.

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Flintstones2 - naprawa kartridża
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2017, 21:56:18 »
Być może linia !IRQ od tego MMC3 po prostu jest uszkodzona. Trzeba sprawdzić, jaka funkcjonalność tego MMC3 nie działa,  może da się ją `dorobić` na bramkach.

TomasZzz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Odp: Flintstones2 - naprawa kartridża
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2017, 22:14:40 »
No nie wyrzucam go - przy okazji może go podeślę na testy.
Bo w sumie pozostaje problem aby pierwotnemu dawcy dolutować brakujący kontroler. Myślałem o tym, aby poobcinać końcówki z AX'a i kabelkami wlutować.

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Flintstones2 - naprawa kartridża
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2017, 22:21:50 »
Jeśli chociaż jedna gra działa na tym `uszkodzonym` MMC3 to pewnie nie cały jest do kosza, wczoraj jak naprawiałem konsolę MT777DX i nie było połączenia między !IRQ a rezystorem 10k do VCC to gry MMC3 się wieszały (bo używają przerwań), a pozostałe działały.