10.12.2019, 12:31:35 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do rejestracji na forum wszystkich fanów Pegasusa!

Strona główna   Help Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: KrzysioCart Micro SD - rewolucja dla fanów konsoli Pegasus/Famicom  (Przeczytany 4188 razy)
krzysiobal
Stały bywalec PG

Naprawie pegasusa każdemu!

« Odpowiedz #15 : 15.04.2017, 23:06:46 »

KrzysioCart to nie tylko kardridż umożliwiający rozgrywkę w najpopularniejsze gry. To także platforma do testów nad rzadkimi mapperami.
Dziś postanowiłem dla sportu zaimplementować obsługę mappera #69 (Sunsoft FME7). To jeden z tych nielicznych, które umożliwiają miksowanie dodatkowych kanałów audio (niestety wykorzystane tylko w grze Gimmick). Mapper zajmuje tyle zasobów, co pozostałe mappery razem wzięte, także dodanie go do KrzysioCarta jako kolejnego nie jest możliwe.

Mapper #69 jak mało który pozwala na umieszczenie w przestrzeni $6000-$7fff banku PRG-ROM. KrzysioCart nie wspierał takiego sposobu, więc konieczna była drobna przeróbka - wylutowanie dwóch przelotek i dolutowanie jednego kabelka. Opisany własnoręcznie w języku VHDL sposób działania mappera po wgraniu do układu zadziałał prawie za pierwszym razem. Pewien kłopot sprawił jeszcze licznik cykli procesora, który ten mapper oferuje (coś jak licznik skanlinii w MMC3), ale po kilku godzinach i on zaczął działać be zproblemu.

Układ Sunsoft FME7 posiada wewnętrzny generator dodatkowych dźwięków. Jego implementacja w układzie FPGA nie jest możliwa chociażby dlatego, że konieczny byłby jakiś zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy. Dobra wiadomość jest taka, że można podłączyć układ generacji dźwięku AY8912, który jest z nim zgodny (nota bene, wykorzystywany także w komputerach Spectrum).
Całość miała się zmieścić w standardowej obudowie od kardridża - nie chciałem popełniać konstrukcji typu `stos` jak niektórzy ;-)

Postanowiłem zaprojektować mini PCB. W tym celu wybrałem bardzo cienki laminat (0.6 mm), aby wszystko zmieściło się do obudowy. W zamyśle miało to wyglądać tak:

Sam układ AY także wymagał podcięcia nóżek:

PCB po wykonaniu - dokładność co do dziesiątej części milimetra. Uu mała uwaga dla osób, które są stanowczymi przeciwnikami płytek domowej roboty - spróbujcie zlecić takie PCB w fabryce, aby was nie pogonili kijem Mrugnięcie

Po zlutowaniu:

Pasuję jak ulał:

Wysokie to też nie jest, chociaż można było jeszcze trochę bardziej podciąć nogi.

Po przylutowaniu magistrali danych, sygnałów sterujących i zasilania:

A całość po wykonaniu warto zamnkąć w gustownej obudowie ;-)

Gimmick wykorzystuję procesor w konsoli do generacji muzyki. Natomiast układ AY8912 jest używany do wytwarzania efektów dźwiękowych - słodkie pierdzenie między nutami pochodzi właśnie z niego Mrugnięcie

https://www.youtube.com/watch?v=Vzf7cGLPv_w
Pegasus Gry - forum Pegasusa i gier na Pegasusa
« Odpowiedz #15 : 15.04.2017, 23:06:46 »

machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.

« Odpowiedz #16 : 16.04.2017, 10:19:21 »

Z VRC6 od Konami też już coś kombinowałeś?

Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać.
krzysiobal
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #17 : 16.04.2017, 17:25:37 »

Specjalnie dla Ciebie Mrugnięcie
Po lewej - emulator, po prawej - KrzysioCart.
https://www.youtube.com/watch?v=Hr5In_HKApk
Nie muszę mówić jakie to możliwości otwiera - repro praktycznie każdej gry w zasięgu ręki Mrugnięcie
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #18 : 16.04.2017, 17:52:03 »

W Akumajou Densetsu dźwięki wydają mi się niekompletne.

Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać.
krzysiobal
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #19 : 16.04.2017, 17:55:42 »

Bo jeszcze dodatkowego audio nie zrobiłem Mrugnięcie
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #20 : 16.04.2017, 17:56:57 »

Jak już to dopieścisz, to zamawiam rozbudowę VRC6 do mojego karta. Chichot

Amaroute
Użytkownik
*

« Odpowiedz #21 : 30.04.2017, 08:26:31 »

Wygląda imponująco. Gratuluję trudu i pracy włozonej w to dzieło.
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #22 : 04.06.2017, 16:46:35 »

Krzysiek, planujesz wprowadzenie kompatybilności ze swoim produktem, całej rodziny VRC od Konami?

krzysiobal
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #23 : 04.06.2017, 20:06:41 »

Nie, w kardridżu nie ma miejsca na dodatkowe mappery, ale PCB może bez problemu służyć jako baza do robienia repro pojedynczych tytułów na dowolny mapper, stąd moje zainteresowanie opracowywaniem także `rzadszych` mapperów.
Strony: 1 [2]
  Drukuj  

Skocz do: