Autor Wątek: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!  (Przeczytany 8075 razy)

matizc

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 503
    • Zobacz profil
Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« dnia: 19.01.2016, 01:02:13 »
Miałem ciekawą retro- przygodę w niedzielę.
Odnalazłem kontakt do gościa z Poznania, który miał w latach 90' i początkach lat 2000... firmę z grami. Gość zamknął ją dobre parę lat temu z racji różnych problemów dotyczących patentów praw itd. Po telefonie do niego umówiłem się na przyjazd i zobaczenie co tam u siebie ma. Oczywiście już nieźle wyczyszczone u niego (np. gry na pegasusa pobrane od organizatorów FamiCom itd.). Jednak parę ciekawostek się znalazło, ale... ale... ale...
Zanim przyjechałem do niego, zobaczyłem w necie, że w Poznaniu jest giełda staroci w każdą niedzielę. Czyli dwie pieczenie na jednym ogniu :D
Przybyłem na owy targ i co spotkałem? Sami zobaczcie co za łup w wysokości 110zł:

(gra na ps Vita rozpakowana, bo nie omieszkałem już ją sprawdzić).

Ok przejdźmy do spotkania z człowiekiem "legendą". Gość, który pochwalił mi się, że zanim powstała firma Bobmark, on już sprowadzał do Polski jako pierwszy z chin gierki. Miał ogólnie wszystko- gry na pegasusa, game boy, snesa, game gear, sega, playstaton 1, 2. Konsole, kontrolery, ciekawostki itd. itp.
Niestety wśród tych wszystkich gier miał pełno piratów, które sami tworzyli w domowych zaciszach, co dla mnie to piękna historia, ale nie skorzystałem z dobrodziejstw nieoryginalnych gier. Oczywiście większość gier nówki sztuki co tylko dodało uroku temu spotkaniu.
Opowiedział mi również ciekawostkę podczas gdy buszowałem w kartonach, w których trzyma gry na pegasusa, że jak powstała firma Bobmark to zaczął brać od nich gry i problem był taki, że w tamtych czasach starali się wszyscy jak najwięcej zarobić. Bobmark używał lepszej jakości plastik, jednak z czasem zaczął sprzedawać pośrednikom np. same płytki pcb lub same labele. Także zaczęli nasi sprowadzać od ruskich innych kontaktów plastikowe żółte obudowy i tylko przyklejali okładki i wsadzali do środka płytki PCB, przez co czasami człowiek się pomylił i wsadził nie tą grę co trzeba.
Co ciekawe gość powiedział, że tak samo jak "niebieskie remarks" również gry żółte z "okienkiem" po lewej, które widnieją na zdjęciu niżej są wzięte od Bobmarka i one były oryginalnie u nich składane.
Tylko "zwykłe" żółciaki to były obudowy, które się sprowadzało i osobno przyklejało label, osobno wkładało płytkę PCB.
Czy to znaczy, że te żółciaki z okienkiem, którymi wielu gardzi... tak naprawdę to bracia (nie bliźniaki) kolorowych remarksów, tylko po prostu innej maści? ... Tak by wychodziło.
Z ciekawostek jakie mi powiedział to również to, że już jakoś nie pracuje stale gdzieś "bo nie musi". Niestety z gier na pegasusa miał to co widać u mnie na foto (z ciekawszych). Wszystko inne co pobrałem to gry, które warto zdobyć, więc to wziąłem od niego. Ogólnie człowiek legenda, fajne przeżycie i wrzucam zestaw jaki od niego wywiozłem z dumą... uśmiechem i nadzieją, że takich gości w PL może być więcej :)

Zestaw "game boy", jeden pirat, ale gry takie klasyki, że wziąłem z miejsca ;) nie jestem pewien co do boxa Gremlins 2, choć jest instrukcja itp. ale jestem zadowolony, bo mam oryginalnego carta:


Zestaw gier na pegasusa:


Pozostałości:
(Od siebie dodam, że ten dziwny headset  controller do PC i light gun do ps2 to nóweczki sztuki, a gry na ps2 bez ryski CIB.)


Dla pytających o "cenę zestawu"- myślę, że bardzo korzystna i cenę ustalałem z nim konsultując każdą grę...czyli np. teksty leciały typu- "no ile dasz, bo ja nie wiem" : )
Wspaniała przygoda :) !
« Ostatnia zmiana: 20.01.2016, 01:17:15 wysłana przez matizc »

Mati

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #1 dnia: 19.01.2016, 09:08:02 »
To pewnie Miłosz u którego Martin brał Pegasusy kiedyś. W Poznaniu on, w Warszawie Tomel. Kto miał do czynienia z tym sprzętem i na tym zarabiał w latach 90 to zastanawia mnie ilu jeszcze takich gości jest w Pl. Może ktoś gdzieś jeszcze dysponuje takimi rzeczami o których nawet nie wiemy, że istnieją. Może gdzieś w pięknym stanie Mt'ki się kurzą. Fajna historia :).

NKP

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 297
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2016, 11:13:08 »
Bardzo fajnie opisane sytuacja :). Gratuluję i zazdroszczę. Dobrze, że na Ciebie ;padło ;  8)

Pangia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Pang(i)a
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2016, 12:32:07 »
Skoro ludzie trzymają jeszcze części do starych aut, to pewnie i na takie coś znalazłby się jakiś domowy magazynier, w końcu to też już nie traci na wartości ;)

matizc

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 503
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #4 dnia: 19.01.2016, 19:38:25 »
Ostatnio dostałem info od kolegi mojej dziewczyny, że "jakbym miesiąc temu się odezwał to by zostawił te gry..."... Wywalił pudło z ok. 100 cartami. Serce mi zamarło, stanęło...

Uważam, że kolekcjonowanie to nie jest zwykłe "zbieractwo" tylko swoista ochrona przed zatraceniem tego co jest dziedzictwem naszej młodości :)

NKP

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 297
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #5 dnia: 19.01.2016, 20:10:25 »
To pewnie Miłosz u którego Martin brał Pegasusy kiedyś. W Poznaniu on, w Warszawie Tomel. Kto miał do czynienia z tym sprzętem i na tym zarabiał w latach 90 to zastanawia mnie ilu jeszcze takich gości jest w Pl. Może ktoś gdzieś jeszcze dysponuje takimi rzeczami o których nawet nie wiemy, że istnieją. Może gdzieś w pięknym stanie Mt'ki się kurzą. Fajna historia :).
A swoją drogą to bardzo ciekawe czy ktoś posiada fabrycznie nowego Mt'ka. IQ-502 się trafia na allegro (sam takiego sprzedałem :) ), ale nie widziałem mojego ulubieńca nigdy.

matizc

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 503
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #6 dnia: 20.01.2016, 01:17:27 »
nie wkleiłem foty pierwszego zestawu, już to naprawiłem ;P

Martin

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Oldschool come back!
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #7 dnia: 20.01.2016, 14:13:02 »
Gość nie opowiedział Ci jeszcze innych ciekawych historii, a troszkę ich ma. Carty często nie zgadzały się ze stanem faktycznym, bo ów Pan w przypływie nerwów potrafił podobno wywalić do góry nogami cały stolik z grami na giełdzie i później składać to co się pootwierało "jak leci". :)

Dosięgnęła go także ustawa antypiracka, nie wiadomo, czy czasem gdzieś na magazynie policji nie leżą jeszcze zarekwirowane u niego cuda. Ogólnie gość jest mega szalony. :)

To u niego kupiłem to cudo:


Jeden z chłopaków z kartonu pisał nawet na forum szukając tego boxu. :) Brał razem z braćmi udział w sesji w latach 90'tych. Co ciekawe - moje zdjęcie (za moją zgodą daną kiedyś redaktorowi na używanie fotek z www.pegasus.martinpn.pl) pojawiło się w ostatnim numerze PSX Extreme! :)
« Ostatnia zmiana: 20.01.2016, 14:17:16 wysłana przez Martin »

matizc

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 503
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #8 dnia: 21.01.2016, 19:36:32 »
@up opowiadał mi z tą ustawą antypiracką, jednak wygrał ją i dostał odszkodowanie :)

PS. boxik piękny :D

Amaroute

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #9 dnia: 25.02.2016, 23:22:46 »
(...) Carty często nie zgadzały się ze stanem faktycznym, bo ów Pan w przypływie nerwów potrafił podobno wywalić do góry nogami cały stolik z grami na giełdzie i później składać to co się pootwierało "jak leci" (...)

Teraz już wiem dlaczego kupując jakiś kart, nie zgadzała się zawartość z labelem. Kiedyś przed szkołą, chyba w 7 albo 8 klasie miałem na 10:00. Babcia mieszkała przy szkole i dała mi na nowy kartridż. Poleciałem na "ruski bazar" (tak nazywaliśmy bazar, kiedy u nas na Lubelszczyźnie zanim powstały te wszystkie Biedronki, sprzedawali tam tylko ruscy - dziś już nie opłaca im się przyjeżdżać i handlują tylko Polacy). Okazywało się, że jak podłączyłem u babci karta, gra nie zgadzała się z labelem. Biegłem tak chyba ze 4 razy wymieniając kart i w końcu musiałem iść do szkoły. Za 4 razem gra okazała się być tą, która była na labelu, a był to.. Mario 16 (ten crack jaskiniowca).

Pinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Niesamowita niedzielna retro-przygoda :) !!
« Odpowiedź #10 dnia: 07.03.2016, 01:33:41 »
Bardzo ciekawe info z tym poznaniem, ludzie tam pewnie skojażą jak popytam o "Miłosza" u mnie w Bydzi to już posucha a może bym się wybrał obczaić. Trzeba będzie się ruszyć z rańca jeżeli pogoda będzie...