Autor Wątek: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...  (Przeczytany 9656 razy)

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #15 dnia: 15.06.2013, 20:26:58 »
Większy radiator i żyłować na 12V. Panie kolego, 7805 można katować nawet i napięciem wejściowym 35V, tak ma katalogowo. Nic mu nie będzie jak go popieścisz tymi 12V.

edit:
Sprawdź miernikiem (jeśli masz) na zakresie DC do 20V czy faktycznie ten zasilacz podaje te 9V.
« Ostatnia zmiana: 15.06.2013, 20:39:24 wysłana przez machbed »

roton

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #16 dnia: 15.06.2013, 23:08:40 »
No niestety nie mam miernika a z elektroniki noga jestem. Ale grałem dziś ze 3 godzinki na 12V na zasilaczu i nawet na obudowie nie było czuć temperatury. Widać że konsola dobrze się ma :) Ale mam wujka elektryka i on mi sprawdzi ten zasilacz.  Dziękuje serdecznie za pomoc. Bardzo mi pomogliście. Myślę że temat już do zamknięcia. Pozdrawiam!

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #17 dnia: 16.06.2013, 10:43:20 »
Nic tej konsoli nie będzie. Temperatura pracy takiego bloku zasilania jak masz w konsoli to około 50 stopni Celsjusza. Temat jest raczej wyczerpany. Niech konsola ci służy jak najdłużej.

roton

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #18 dnia: 16.06.2013, 14:21:03 »
Dzięki machbed! Niech konsolka służy. Teraz Kupuję IQ-502, może się pochwalę moimi konsolami w innym poście...Zdrówko!

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #19 dnia: 16.06.2013, 15:10:10 »
Kup sobie lepiej MT-777DX z napisem na klapce "Pegasus". A jeśli już upierasz się przy IQ502 to omijaj rev.2. Informacje o wersjach IQ502 znajdziesz tu na forum w dziale konsole.

chager01

  • Gość
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #20 dnia: 18.10.2017, 17:50:23 »
Sorry za odkop, ale muszę podziękować za te temat. Miałem identyczną sytuację jak roton, tylko że ja mam konsolę Thompsonic 3600. Jedne karty działały bardzo dobrze, inne miały rozmyty obraz lub w ogóle się nie odtwarzały. Z początku myślałem że brudne lub uszkodzone jest gniazdo kartridży. Ale Thompsonic ma dwa gniazda na kartridże i w obu gniazdach kartridże zachowywały się tak samo. Już spisałem konsolę na straty, ale natrafiłem na ten temat. Zasilacz uniwersalny okazał się słaby, mimo ze trzymał napięcie (sprawdzałem miernikiem) bez obciążenia. Być może pod obciążeniem zasilacz nie trzymał napięcie albo prądowo nie wydawała (chociaż na naklejce pisało 1000 mA). Na szczęście miałem wolny zasilacz od starych nieużywanych głośników Creative o parametrach 9V i 1A (1000mA). Na tym zasilaczu konsola czyta wszystkie kartridże, w dodatku poziome paski (zmora każdego Thompsonica) stały się mniej widoczne, a np. na kartridżu 168in1 w ogóle nie występują. Przypuszczam że gdyby dać jeszcze mocniejszy zasilacz to poziome paski pewnie stałyby się prawie niewidoczne.

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 384
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #21 dnia: 18.10.2017, 19:08:49 »
Dodaj kondensator np. 47u w między +5V a kolektorem tranzystora we wzmaniaczku obrazu wtedy pasków nie bedzie.

chager01

  • Gość
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #22 dnia: 18.10.2017, 20:04:02 »
Dodaj kondensator np. 47u w między +5V a kolektorem tranzystora we wzmaniaczku obrazu wtedy pasków nie bedzie.

Musiałbyś mi pokazać to na zdjęciu. Mam chyba nawet takie kondensatory, ale to co mi napisałeś nic mi nie mówi.

djrob

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #23 dnia: 31.10.2017, 20:19:21 »
Mówimy o kondensatorze 47uF elektrolitycznym ?

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 384
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #24 dnia: 31.10.2017, 20:32:20 »
Może być butelka lejdejska jak masz o takiej pojemności.

Powinno być "Między kolektorem a GND."

TomasZzz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #25 dnia: 31.10.2017, 20:33:01 »
A jest sposób na zmniejszenie efektu pasów w MT777? Mam SP60 na osobnych prockach i tam tego efektu chyba nie ma lub jest minimalny.

djrob

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #26 dnia: 31.10.2017, 22:06:43 »
Nie wiem co to jest butelka lejdejska. Potwierdź czy to ma być elektrolit jeśli tak to "+" do kolektora a "-" GND ??

krzysiobal

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 384
  • Naprawie pegasusa każdemu!
    • Zobacz profil
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #27 dnia: 02.11.2017, 17:50:11 »
Prawda jest taka, że większość konsol ma niechlujnie zaprojektowany tor A/V, bo ścieżki lecą albo po całej płytce (Fenix/Thompsonic), albo brakuje jakichś elementów (Terminator) albo są jakieś zbędne elementy, np. dławiki (mt777dx).

Zamiast próbować leczyć skutki, lepiej podejść do problemu analizując przyczyny.

Najlepszą jakość obrazu daje wzmacniacz wg poniższego schematu - całość należy umieścić możliwie najbliżej wyjścia video od PPU, a wzmocniony sygnał puścić ekranowanym kablem do gniazda Video (odcinając uprzednio ścieżki poprzedniego połączenia). Płytka ekranowana z obu stron, a elementy tylko SMD w celu minimalizacji powierzchni i zbierania zakłóceń.

Warto także dodać kondensatory celem zapewnienia bufora energii.
Nie wiem jak ten układ współpracuje z modulatorem, ale skoro rozmawiamy o DOBREJ jakości wideo, to o modulatorze przecież należy zapomnieć.


W efekcie dendy, który miał lekkie pionowe paski (wyraźne zwłaszcza na niebieskim kolorze) teraz nie ma ich praktycznie wcale.

chager01

  • Gość
Odp: Fenix nie czyta wszystkich kartridźy...
« Odpowiedź #28 dnia: 14.11.2017, 06:44:27 »
Z ciekawości sprawdziłem ten kiepski zasilacz na MT777DX i było trochę lepiej. Te kartridże na scalakach, co miały zamazany obraz na thompsonicu dobrze się wyświetlały, zaś te na których nie było w ogóle obrazu np. 168in1 to obraz był rozmazany. Wnioskuje z tego że MT777DX w porównaniu do thompsonica nie potrzebuje aż tak mocnego zasilacza. Jednak dla bezpieczeństwa konsoli lepiej odpalać ją na sprawdzonym zasilaczu.
Można by zebrać te wszystkie problemy z konsolami i założyć taki dział "Typowe problemy z konsolami" i umieszczać możliwe rozwiązania różnych awarii. Byłaby pomoc dla potomnych :)