24.08.2019, 15:20:41 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do rejestracji na forum wszystkich fanów Pegasusa!

Strona główna   Help Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Co dokładnie jest uszkodzone?  (Przeczytany 5077 razy)
papaj88
Użytkownik
*

« : 21.03.2012, 22:41:37 »

Jako ze po ostatnich porzadkach odnalazla sie konsola (iq-502 wersja najstarsza rev1) postanowilem ja uruchomic, u to maly zonk okazalo sie ze zasilacz juz nie jest orginalny tylko jakis noname 12v.
Po podlaczeniu do tv nic sie nie dzieje, nic sie nie pojawia, dioda power nie swieci, probowalem 2 innymi zasilaczami (rowniez 12v akurat tylko takie mam pod reka) dalej nic.
Jak myslicie co moze byc przyczyna usterki?
Dodam ze konsole podpinam pod tv przejsciowka EURO - RCA 4 (wiecie z jednej strony euro z drugiej 2 kable in audio, video oraz 2 kable out audio, video).
Konsola lezala raczej w suchym miejscu zagladalem do niej nie bylo widac zadnej wilgoci czy plesni co najwyzej troche kurzu ktory usunalem, gadalem z wujkiem mowil ze kiedy ostatni raz ja odpalal pare lat temu dziala poprostu dal ja na strych bo kupil psx.
Niechcialbym sie jej pozbywac, a poki co w kieszeni pusto wiec nie zakupie nic nowego (a nie chce jakis bazarow za 30zl Chichot ).
Z gory dzieki za odpowiedz/porady
Pegasus Gry - forum Pegasusa i gier na Pegasusa
« : 21.03.2012, 22:41:37 »

Jedrek85
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #1 : 21.03.2012, 22:49:43 »

12 V to trochę za dużo. W tych zasilaczach minus (-) jest w środku wtyczki czy na zewnątrz (powinien być w środku)?
papaj88
Użytkownik
*

« Odpowiedz #2 : 21.03.2012, 23:15:43 »

Z tego co pamietam jeszcze ze szkoły to wychodzi na to ze + jest w srodku we wszystkich ;/
Dla pewnosci dorzucam szybki obrazek zrobiony w paincie

1 zasilacz (ten ktory byl przy konsoli) - 12v 500mA a pozostale 2 - 12v 1000mA
Nie jestem zbyt ogarniety w sprawach elektorniki jednak po przeczytaniu paru tematow na forum widze ze jednak musze zakupic inny zasilacz i dopiero wtedy sprawdzic konsole. Pytanie tylko czy przypadkiem nie jest ona juz uszkodzona
SebaSan1981
Astromaniac
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #3 : 21.03.2012, 23:21:39 »

Musi być minus w środku. Oby nie było tak że podłaczając zasilacz o niewłaściwej polaryzacji popsułes jakiś elektroniczny element w konsoli.

machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.

« Odpowiedz #4 : 21.03.2012, 23:21:57 »

Pewnie standardowa usterka jaką jest spalony tranzystor 7805 i kondensator 16V 1000uF. Poza tym za dużo Voltów dajesz tej konsoli. 9V i nie więcej.

Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać.
papaj88
Użytkownik
*

« Odpowiedz #5 : 21.03.2012, 23:27:27 »

Ok dzieki za odp poszukam zasilacza odpowiedniego i zobaczymy czy sie uruchomi a jak nie, trzeba bedzie werbowac kumpla z wiekszym obeznaniem elektronicznym w sprawie wymiany tranzystora i kondensatora Mrugnięcie
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #6 : 21.03.2012, 23:38:52 »

Nie szukaj na razie żadnego zasilacza, tylko od razu się bierz za wymianę uszkodzonych elementów. Konsola nie reaguje na zasilacz czyli to raczej logiczne, że coś jest dupnięte?

Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać.
SebaSan1981
Astromaniac
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #7 : 21.03.2012, 23:51:56 »

No właśnie, Machbed dobrze radzi bo na niejednej konsoli już zjadł zęby. I jak już będziesz miał naprawioną konsolę to użyj do niej zasilacza 9V z 300-1000mA (9-ki są z różnym mA ale zwykle w tym przedziale) i z minusem w środku. Na takim zasilaczu będzie działała prawidłowo.

papaj88
Użytkownik
*

« Odpowiedz #8 : 30.03.2012, 11:27:55 »

Bylem dzis w elektrycznym, kupilem zasilacz uniwersalny (500ma, mozna sobie przelaczyc 3v-12v oraz polaryzacje, koszt 20zl) dodatkowo kupilem tranzystor i kondensator (2zl) tak jak radziliscie.
Nieznam sie na elektryce wiec sam nie bralem sie za zmiane czegokolwiek z plytki, podlaczylem tylko zasilacz.
Po chwili ukazalo mi sie cos pieknego  Chichot

Z gory dzieki za pomoc, pozdrawiam Mrugnięcie
popak20
Użytkownik
*

« Odpowiedz #9 : 30.03.2012, 19:14:06 »

Pewnie standardowa usterka jaką jest spalony tranzystor 7805 i kondensator 16V 1000uF. Poza tym za dużo Voltów dajesz tej konsoli. 9V i nie więcej.

Tak na przyszłość  Mrugnięcie Nie mylcie tranzystora z stabilizatorem:
Tranzystor - http://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor
Stabilizator - http://pl.wikipedia.org/wiki/Stabilizator_%28elektronika%29
To dwa rożne elementy  Cool
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #10 : 30.03.2012, 20:42:08 »

Okej, zastosuję się. Ale w sumie łatwo się zmylić, 7805 wygląda jak tranzystor. W sumie o tym, że to stabilizator napięcia jest to akurat wiedziałem, ale do tej pory sądziłem, że to tranzystorowy stabilizator.
« Ostatnia zmiana: 30.03.2012, 20:44:50 wysłane przez machbed » Zapisane

swenson84
Użytkownik
*

« Odpowiedz #11 : 18.04.2012, 23:28:22 »

Mnie dziwi że co niektórzy piszą że więcej niż 9v np 12v to za dużo, przecież tam jest stabilizator i nawet można dać mu 35v według not katalogowych, do badziewia typu fanstejszyny to rozumiem ale do porządnej konsoli ze stabilizatorem możesz podłączać wyższe napięcie tyle że najlepiej jakby na stabilizatorze był radiator nawet przy tych 9v.
popak20
Użytkownik
*

« Odpowiedz #12 : 20.04.2012, 20:36:56 »

Mnie dziwi że co niektórzy piszą że więcej niż 9v np 12v to za dużo, przecież tam jest stabilizator i nawet można dać mu 35v według not katalogowych, do badziewia typu fanstejszyny to rozumiem ale do porządnej konsoli ze stabilizatorem możesz podłączać wyższe napięcie tyle że najlepiej jakby na stabilizatorze był radiator nawet przy tych 9v.
Masz rację ALE! Przy wyższym napięciu wydziela się więcej ciepła. Nie zapomni że w środku siedzi stabilizator liniowy, a nie impulsowy.
tomn95
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #13 : 18.12.2014, 19:23:38 »

Witam. Podepnę się do tematu. Zrobiłem to samo co autor z tym że mam wersję rev2 (made in taiwan) Zauważyłem że stabilizator jest pęknięty z tym że ma takie oznaczenie 7805A i stąd moje pytanie czy te A ma jakieś znaczenie przy zakupie ? Skoro będę już robił to czytałem że warto wymienić ten kondensator który jest obok niego 470uF 16V na 1000uF tak?
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #14 : 18.12.2014, 21:50:27 »

Z tego co pamiętam literka przy stabilizatorze oznacza maksymalny prąd który przepuszcza. Ja znam 2 wersje 7805, przepuszczająca 1A lub 1,5A. Bez znaczenia który kupisz. Tak, ten kondensator wymień.

Strony: [1] 2
  Drukuj  

Skocz do: