19.04.2019, 09:19:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do rejestracji na forum wszystkich fanów Pegasusa!

Strona główna   Help Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Hack graficzny Mario - potrzebna pomoc.  (Przeczytany 4284 razy)
Darkhog
Władca MyCrossSoftu i MTDW
Użytkownik
*

« : 18.02.2011, 17:01:31 »

Witam, chciałbym się zabrać za hakowanie romów, na razie tylko proste rzeczy typu podmiana grafik, itd. Niestety nie wiem jak się do tego zabrać. Oczywiście pierwszą rzeczą było przeczytanie tutków na romhacking.net. Dowiedziałem się z nich że:

- Podmiana grafik, a podmiana tekstu to dwie różne rzeczy - do pierwszej potrzebny jest jakiś edytor spritów, do drugiej hex edytor z funkcją wyszukiwania id spritów odpowiadających za czcionkę (litery, cyfry, znaki przestankowe), gdyż czcionki w romach rzadko odpowiadają standardowi ASCII./
- Ciężko jest znaleźć dobry edytor spritów do NES umożliwiający podmianę kolorów w palecie sprite'a. Cudów typu truecolor nie oczekuję, wiem, że NES obsługuje max 4 kolory na sprite, a samych kolorów też jest mało (chyba 32, jeśli się nie mylę). Chodzi o coś prostego w obsłudze.

To co, pomożecie mi w tym małym projekcie?

Szukam:
- Jakiegoś łatwego edytora spritów w NES w którym można podmienić paletę danego sprite'a, gdyż chcę uzyskać inną kolorystykę niż ta w Mario (jak z tym skończę, to z Mario ostanie się tylko design poziomów)
- ROM samego mario (tego z 1985, pierwszego)
- No i jakieś narzędzie do podmiany tekstów w grze (jako bonus, powiem, że będzie po polsku, chociaż z oczywistych względów bez PL znaczków).
« Ostatnia zmiana: 19.02.2011, 11:45:21 wysłane przez Darkhog » Zapisane
Pegasus Gry - forum Pegasusa i gier na Pegasusa
« : 18.02.2011, 17:01:31 »

BratPunk
Aktywny użytkownik

Veni Vidi Vino

« Odpowiedz #1 : 18.02.2011, 18:14:01 »

Szczerze mówiąc nie bawiłem się w hacking, ale znalazłem fajną stronkę z softem do tego:

http://www.zophar.net/utilities/nesgraph.html

Może znajdziesz coś dla siebie.
Darkhog
Użytkownik
*

« Odpowiedz #2 : 18.02.2011, 18:46:32 »

Niestety żaden z tych programów na tej stronie mi nie podpasował. Albo wymagają czegoś czego nie mam z powodów technicznych (ciężko jest .NET zainstalować na kompie z linuksem+wine, mi się w każdym razie ta sztuka nie udała), albo są to ciężkie w obsłudze programy dla dosa.
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.

« Odpowiedz #3 : 18.02.2011, 20:22:46 »

Do edycji grafiki jest jeden fajny programik. YYchr się nazywa, poszukaj sobie go. Tylko pamiętaj, możesz tam tylko zmodyfikować grafikę, raczej tylko kolorki i bardzo delikatnie kształt. Bo wiadomo, że za kształty i przeszkody głównie odpowiada już program.

Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać.
Mcin
Twój Moderator
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #4 : 18.02.2011, 20:38:07 »

Był temat na forum 100 lat temu, chyba ludek_cortex podrzucił jakiś program, możne nawet ten, co machbedzik polecił? W każdym razie chyba pozwalał tylko podmieniać sprite'y, a nie pamiętam, gdzie to jest, musiałbyś przekopać forum. Chyba.

BTW przenoszę gdzie trzeba Uśmiech
Darkhog
Użytkownik
*

« Odpowiedz #5 : 18.02.2011, 21:13:43 »

Heh... Kurcze, ten YYchr to chyba jest to. Tylko na Wine z czcionki w programie robi się kaszana - część po japońsku, część w jakiś dziwnych znaczkach, no ale łatwo się połapać co jest co. Co do kształtu spritów, to bym się nie martwił - w mario kolizje i tak są po prostokątach, więc ważne tylko, aby rozmiary się zgadzały.

Najgorsze jest to, że grafiki w romie Mario są poszatkowane jak nie wiem co. Zupełnie nie mogę się połapać. Tzn. same sprity mario, goombasów a nawet czcionkę łatwo jest podmienić, ale bym chciał podmienić jeszcze logo co się nad menu pokazuje i bowsera, a te grafiki są największe i najbardziej poszatkowane. Pomoże ktoś jakąś rozpiską, który sprite jest czym?

No i jeszcze program do podmiany tekstów w grze potrzebuję (czcionkę też zmienię, ale to już przez YYCHR mogę zrobić).
Darkhog
Użytkownik
*

« Odpowiedz #6 : 19.02.2011, 01:41:50 »

Hm... Okazało się, że potrzebny mi jakiś dodatkowy program do zmiany palety w grze, bo zmiana w YYCHR nie znajduje odzwierciedlenia w romie i problem znów jest taki, że żaden z programów które do tej pory znalazłem służące do zmiany palety nie są beginner-friendly. Potrzebowałbym czegoś na miarę YYCHR albo jakiejś instrukcji jak się połapać w tych krzaczkach jeśli taka opcja jest w YYCHR (znaczy znajdowanie palety w romie i edycję jej). Bo jak na razie zmieniłem czcionkę w Mario, ale po odpaleniu w Nestopii okazało się, że paleta w hudzie na górze jest do poprawy, gdyż chciałem użyć dodatkowych kolorów do zrobienia efektu gradientu (przy okazji odchudzając literki, bo jak dla mnie były za tłuste). No i litery się zlały z tłem:

Wprawdzie w levelach podziemnych wygląda to niezgorzej, ale w większości wypadków będzie to co najmniej dziwne. Chciałbym, aby to fajnie wyglądało (gradient), oczywiście na tyle na ile NES na to pozwala, a nie mogę znaleźć jakiegoś dobrego edytora palet

//edit: No i sora za dubla, ale musiałem podbić temat, bo sprawa jest dla mnie dosyć ważna. A i jeszcze jedno - mógłbym w drodze wyjątku od regulaminu linkować do kolejnych wersji romu? Bo tego co ja robię to raczej na innych stronach nie znajdziecie...

//edit #2: Czwórkę będę musiał poprawić, bo jeden piksel się nie zapisał.
« Ostatnia zmiana: 19.02.2011, 01:45:08 wysłane przez Darkhog » Zapisane
Mcin
Twój Moderator
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #7 : 19.02.2011, 14:29:59 »

Go romów wrzucanych na hostingi czy z zagranicznych serwisów, o ile ich regulamin na to pozwala, linki podawać możesz do woli Uśmiech
Darkhog
Użytkownik
*

« Odpowiedz #8 : 19.02.2011, 14:56:57 »

Ok, dzięki za wyjaśnienie. Ma ktoś pomysł co zrobić z tym Mariowym HUD-em? Chciałbym podmienić paletę tego huda na tą z napisów Thank you mario, bo tamta jest ok, a nie wiem jak.

Właśnie bym chciał zmienić paletę HUD-u i napisów w menu na tą właśnie paletę (+jeszcze te napisy odpowiadające za punkty i 1up, bo ich paleta też się okazała dziwna).
//edit: Chyba będę musiał poprawić cieniowanie na wykrzykniku.
OldSchool222
NIECH SIĘ INNI WSTYDZĄ!!!
Stały bywalec PG

Pegasus Forever :]

« Odpowiedz #9 : 24.02.2011, 01:56:13 »

HEHEHE MOŻE ZAMIAST MARIO ZROBIĆ MARIAN ? Chichot Chichot

EDIT1: słuchaj Darkhog jak masz problem z krzaczkami to weź któryś z plików yychr.ENU zmień nazwe na yychr.plk i będziesz miał wszystko po angielsku Chichot
hmm oto moja mała próba (kolor HUD-u zmienia się w zależności od koloru podłogi lub tych takich ścian(?) )
« Ostatnia zmiana: 24.02.2011, 03:09:41 wysłane przez OldSchool222 » Zapisane

Darkhog
Użytkownik
*

« Odpowiedz #10 : 24.02.2011, 18:33:38 »

No niestety, ale paleta HUD-a jest taka sama w 1-1, 1-2 i w planszach informacyjnych, z życiami, jedynie się paleta zmienia w levelach "zamkowych" (jak na powyższym screenie - ta biało-czerwono-szara), mi chodzi aby "program" gry odwoływał się w wypadku HUD-a zawsze do palety użytej w napisie "Thank you Mario"

//edit: A Marian zamiast Mario raczej nie przejdzie, bo Marian ma więcej liter niż Mario i trzeba by było przesuwać adresy. A z tym zawsze są problemy, bo inne rzeczy przestają działać.
« Ostatnia zmiana: 24.02.2011, 18:39:40 wysłane przez Darkhog » Zapisane
OldSchool222
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #11 : 26.02.2011, 19:53:45 »

a krzaczki znikneły i masz po angielsku? ułatwiło by ci to prace jeśli w ogóle coś jeszcze próbujesz zrobić DuĹźy uśmiech

Darkhog
Użytkownik
*

« Odpowiedz #12 : 27.02.2011, 06:44:41 »

Niestety nie... A robić, robię.
OldSchool222
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #13 : 27.02.2011, 13:40:25 »

nie możliwe  Szok
w takim razie łap moje powinno być po angielsku  szczerbaty
http://www.speedyshare.com/files/27107543/YYCHR.rar

edit# jak ty robisz takie ładne kolorki HUD-u ?
« Ostatnia zmiana: 27.02.2011, 13:42:38 wysłane przez OldSchool222 » Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do: