26.06.2019, 09:45:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do rejestracji na forum wszystkich fanów Pegasusa!
 
   Strona główna   Help Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zanim napiszesz wiadomość na forum!  (Przeczytany 6230 razy)
AdamStar
Fan Code Masters
Moderator Globalny
Stały bywalec PG
*****
Wiadomości: 957


小天才


Zobacz profil
« : 22.09.2010, 20:08:23 »

Forum PG jest miejscem gdzie każdy może się swobodnie wypowiadać i przedstawiać swój punkt widzenia. Wiadomość wysłana przez jednego użytkownika czytana jest przez wielu innych, dlatego bardzo ważne jest aby była ona zrozumiała i czytelna. Notorycznie pojawiające się błędy wśród wypowiedzi skutecznie zniechęcają czytelników, prowadząc do licznych nieporozumień, a także złej interpretacji intencji autora wiadomości. W ten sposób okazywany jest brak szacunku dla czytelnika, niechlujstwo i brak zaangażowania w rozwój forum. Wychodząc temu naprzeciw postanowiłem stworzyć listę najczęściej popełnianych błędów. Liczę na to, że odpowiedzialni użytkownicy wezmą sobie je do serca i postarają się, aby ich wypowiedzi nabrały zupełnie innej (poprawnej) formy.


1. Błędy ortograficzne
Najczęściej popełniane przez nowych użytkowników gafy zamazujące treść zdania. W następstwie zmieniają one jego sens, przez co powstaje ciąg, w żaden sposób niepowiązanych ze sobą słów, niemożliwych do zrozumienia przez osobę czytającą taką wypowiedź.

2. Brak polskich znaków diakrytyzowanych
Problem przez wielu użytkowników bagatelizowany i wyśmiewany, jednakże podczas czytania dłuższej wypowiedzi autora czytelnik staję się zmęczony i rozdrażniony. Rozumiem, że niektórzy nie mają technicznych możliwości aby używać takowych znaków, jednakże proszę ich o zastanowienie się czy nie warto by było postarać się choć trochę i je zainstalować. Natomiast ci, którzy piszą w ten właśnie sposób, z lenistwa nie wciskając "AltGr" bez wątpienia nie szanują swoich czytelników. Tak samo jak w przypadku błędów ortograficznych, nieużywanie znaków diakrytyzowanych może zmienić sens słowa oraz zdania, np: "więc" i "wiec".

3. Pisownia wielką lub małą literą
Jest to chyba najczęściej pojawiający się błąd na forum. Dotyczy on nazw własnych takich jak (nie wiem jak to możliwe na tym forum) "Pegasus". Wszystkie przymiotniki zaś pisze się małą literą. Jeżeli zwracamy się do kogoś to powinniśmy użyć dużej litery, np: "Ci", "Tobie". Forum posiada właściwości wypowiedzi korespondencyjnych i zwracając się do kogoś należy użyć dużej litery. Równie często pojawiają się problemy ze stosownym początkiem zdania, gdyż każde zdanie powinno się zacząć z dużej litery. Niestety są też przypadki zupełnie odwrotne, gdzie wszystkie słowa napisane są z dużej litery. Jak powszechnie wiadomo, w internecie pisanie słowa dużymi literami jest odbierane jako krzyk, poza tym wygląda to nieestetycznie.

4. Pisownia łączna lub rozdzielna
Ten błąd nagminnie pojawia się w określeniu "wogóle". Otóż takie zestawienie dwóch wyrazów napisanych łącznie w języku polskim nie istnieje, poprawnie powinno się napisać "w ogóle".

5. Błędy interpunkcyjno-typograficzne
Tego typu błędy zalewają forum niemal w każdym poście. Zupełnie niepotrzebnie używane są setki kropek, znaków zapytania i wykrzykników. Jeżeli chcemy o coś zapytać to wystarczy użyć jednego znaku zapytania. Wstawiając trzy takie znaki nie zapytamy bardziej, ani dokładniej. To samo tyczy się kropek. Kończąc zdanie nie musimy stawiać trzech, pięciu czy dziesięciu, gdyż to i tak nie zakończy zdania dobitniej, ani nie spowoduje, że będzie one lepiej rozumiane przez odbiorców. Przecinki stawiamy bezpośrednio po słowie pozostawiając spację przed następnym wyrazem. Równie często powielany jest błąd w cudzysłowach i nawiasach, stawiamy je bezpośrednio przy słowie z obu stron. Znaki na końcu zdania stawiamy zaraz po ostatnim słowie, bez używania spacji.

6. Błędy logiczne i gramatyczne
Tego typu błędy bardzo często przeinaczają wypowiedzi i prowadzą do złego zrozumienia tekstu. Przykładowo "trzeci lipiec", a "trzeci lipca" lub "dwutysięczny ósmy" i "dwa tysiące ósmy".


Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższych uwag użytkownicy wezmą sobie je do serca i zechcą poprawić jakość swoich wypowiedzi, tym samym umilając nam wszystkim użytkowanie tego forum. Życzę tego z całego serca wszystkim użytkownikom forum Pegasus-Gry  Mrugnięcie
Zapisane


AST serwis laptopów
04-228 Warszawa, Tytoniowa 20
Serdecznie Zapraszam.
Pegasus Gry - forum Pegasusa i gier na Pegasusa
« : 22.09.2010, 20:08:23 »

 Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Sitemap
pegasus