Autor Wątek: Historia Pegasusa  (Przeczytany 4958 razy)

Paweł

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Historia Pegasusa
« dnia: 10.09.2010, 17:29:13 »
W lipcu 1983 r. firma Nintendo wypuściła na japoński rynek konsole Famicom. Nośnikami gier były kartridże 60-cio pinowe. Pady przymocowano na stałe do konsoli. Po sukcesie konsoli w Japonii wydano ją na rynku amerykańskim w grudniu 1985 r. W wersji amerykańskiej zmieniono nazwę na NES czyli Nintendo Entertainment System, zmieniono wygląd na bardziej nowoczesny, wejście na kartridże zmieniono na 72 pinowe, zastosowano odpinane pady. Po dwóch latach czyli ok. 1987 roku NES zaczęły trafiać do krajów Europy Zachodniej m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji.
Dopiero po dekadzie od japońskiej premiery zaczęły pojawiać się klony tej konsoli w Polsce. W roku 1991 dwóch polaków (jeden pomysłodawca, drugi sponsor) dogadało się z Tajlandczykami, i w fabryce klonów Famicoma zamówili partię konsol. Ochrzcili je PEGASUS. Nintendo nigdy nie wydało u nas w kraju oryginalnego NES'a.
Polskie Pegasusy produkowano na wzór Famicona nie NES czyli, na kartridże 60-cio pinowe. Innowacją jaką przejęto z NES były odpinane kontrolery.

Konsole firmowane logiem Pegasus to:
IQ-502
MT-555DX
MT-777DX
MT-888DX
SP-60

W przygotowaniu tego tematu opierałem się na innych tematach napisanych na tym forum.

To jest wersja czysto robocza. Wrzucam ją byście poprawili błędy merytoryczne. Dodali coś co pominąłem itp.
Mam też pytanie Co ma do tego wszystkiego Genius Micro?
« Ostatnia zmiana: 10.09.2010, 17:40:35 wysłana przez Paweł »

VerminatorX

  • Mroczny Kombajnista
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Jestem Spamistą.
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #1 dnia: 10.09.2010, 18:03:01 »
Prawdę mówiąc, to niewiele, a gdzie chociażby nazwiska tych dwóch Polaków i nazwa Bobmark? mało z deka.

A z tym nowocześniejszym wyglądem NES`a to mnie rozłożyłeś - NES wygląda jak... pudło.

Tycior

  • Gość
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #2 dnia: 10.09.2010, 18:38:33 »
Jak dla mnie to trochę zerżnięte z Wikipedii :P Kto czytał ten wie o czym mówie,ale plus za chęci :)

Paweł

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #3 dnia: 10.09.2010, 19:00:08 »
...Kto czytał ten wie o czym mówie,ale plus za chęci :)

Nie wiem, nie czytałem :D . Jak napisałem wyżej tekst powstał w oparciu o WASZE posty na tym forum. Poskładałem je po prostu do kupy.

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #4 dnia: 10.09.2010, 19:00:33 »

dragon

  • Gość
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #5 dnia: 10.09.2010, 19:40:10 »
Z całym szacunkiem, ale to za mało i niewymieniłeś wszystkich klonów, bo było ich znacznie więcej. Na forum była już historia tej konsoli. Na wiki text mi się bardziej podoba, serio. Tutaj napisane za mało i więcej ogółu niż jakichś przydatnych informacji, ale spoko, to tylko moje zdanie i proszę cię pogódź się z tym, bo wiem co mówię a siedzę w tym temacie już ponad 18 lat i wygryzione mam informacje na ten temat :D.
ale doceniam twoją pracę, ale za mało szczegułów po prostu.

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #6 dnia: 11.09.2010, 14:08:51 »
Temat o historii Pegasusa już jest na forum:
Historia Pegasusa, Famicoma i NES'a

Jednak, tak jak pisałeś chcesz zrobić porządne podsumowanie i opracowanie tematu i na takowe będę czekał. Mam nadzieję że powstanie porządny artykuł bez żadnych błędów, a temat posłuży jako pomoc w opracowaniu takowego materiału. W przeciwnym razie będzie to zdublowany wątek z tym podanym w linku powyżej i wiadomo co się z nim stanie  ;)

Pegasusa produkowani Tajwańczycy a nie Tajlandczycy, proszę o zapamiętanie tego faktu. Z tego co zauważyłem to tylko pojedyncze akcesoria, takie jak kable do padów, gniazda padów i pistoletu produkowane były w Tajlandii, ale same konsole bez wątpienia na Tajwanie.
« Ostatnia zmiana: 11.09.2010, 17:22:22 wysłana przez AdamStar »

Paweł

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #7 dnia: 12.09.2010, 20:50:53 »
Prosiłem WAS, żebyście mi pomogli, więc nie piszcie mi proszę, że za mało, i że nie wymieniłem wszystkich konsol, tylko napiszcie czego nie ma i jakich konsol nie wymieniłem, bo nie wymieniłem ich dlatego, że ich nie znam...

I proszę nie piszcie, że ten temat już był, bo napisałem wyraźnie, że to co ja napisałem to jest zlepek tematów , które wy napisaliście na tym forum :D

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #8 dnia: 12.09.2010, 23:21:22 »
Mcin powyżej podał link do dobrego opisu historii, postaraj się to dokładnie przeanalizować i przetworzyć. Jeśli chodzi natomiast o Micro Geniusa to poczytaj opisy konsol ze stajni BobMarku gdzie jest wiele powiedziane o producencie samych konsol.

PS: Czeka Cię wiele pracy, ale wierze że stworzysz porządny artykuł  ;)

dragon

  • Gość
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #9 dnia: 13.09.2010, 06:27:23 »
Szacun, mi by się nie chciało nad tym siedzieć, bo nie mam czasu na takie rzeczy, ale tak na dobrą sprawę to cała historia NESa Famicoma jest na wikipedii, więc nie trudno ją znaleźć i przeczytać, ale skoro chcesz zrobić własną z wyciągniętymi informacjami z różnych źrudeł, proszę bardzo. Mam nadzieję, że będzie to porządnie wykonane tylko :)
powodzenia.
edit
Nie wiem tak na dobrą sprawę po co chcesz robić coś co już istnieje i jest obszernym artykułem, ale skoro masz takie widzimisię, to zrób to jak należy, z łapami i nogami. Opieraj się o istniejące artykuły, po pytaj expertów, tu na tym forum masz sporo userów znających się na rzeczy, bo to właśnie dzięki im to forum ewoluowało :)
Raz jeszcze życzę ci powodzenia ; )
« Ostatnia zmiana: 13.09.2010, 06:34:38 wysłana przez dragon »

Paweł

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #10 dnia: 13.09.2010, 12:01:43 »
Dobrze, czyli tak:
1. Ponieważ kolega Dragon nie napisał jakie konsole były jeszcze sygnowane logiem Pegasusa (a jest pewny, że były) to może ktoś inny napisze jakie?
2. Ponadto, nie widzę na forum tematów o rozbebeszonych MT-555DX, MT-888DX i SP-60... Czy jestem ślepy czy takich relacji nie ma? Jeśli nie ma to może chociaż ktoś wie co było w środku? Czy były jakieś różnice w podzespołach?
3. W jednym temacie stwierdzono, że IQ-502 jest bezpośrednim następcą MT-777DX. Czym w takim razie jest MT-555DX i  MT-888DX i gdzie jest miejsce na SP-60?

I wielkie 4. Moim zamierzeniem jest napisanie historii Pegasusa a nie Famicona czy NES'a. Czyli głównie będę penetrował polskie inicjatywy.

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #11 dnia: 13.09.2010, 12:28:16 »
Moim zamierzeniem jest napisanie historii Pegasusa a nie Famicona czy NES'a. Czyli głównie będę penetrował polskie inicjatywy.
Właśnie na to liczyłem  ;)

Tu masz wnętrze SP-60:
Pegasus SP-60 - Fotoprezentacja
Jednak istniej też wersja na układach scalonych DIP, która była tak samo jak w przypadku IQ-502 była produkowana wcześniej niż wersje na glutach. MT-555DX jest konsolą na glucie i z innym wykonaniem się nie spotkałem, co do MT-888DX to nie wiem. Zarówno MT-555DX jak i MT-888DX są konsolami nowszymi od MT-777DX jak i IQ-502. Nie wspominając już o wariacjach BS'a ochrzczonych nazwami MT-999DX  :P

Jeśli chodzi o konsole firmowane logiem Pegasus to udało mi się ustalić tylko te:
Konsole firmowane logiem PEGASUS
Ale kto wie, może być ich więcej.
« Ostatnia zmiana: 13.09.2010, 20:08:21 wysłana przez AdamStar »

Paweł

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #12 dnia: 13.09.2010, 13:24:11 »
Czy można założyć, że CPU i PPU MT-555DX jak i MT-888DX mają identyczne osiągi jak w innych Pegasusach? Czyli CPU 1,77 MHz i PPU 5,32 Mhz? (przeciw CPU 1,79 MHz i PPU 5,37 w Famicomie. Fami ma lepsze osiągi tak przy okazji...)

dragon

  • Gość
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #13 dnia: 13.09.2010, 13:32:39 »
Widzisz Pawle widocznie nie zrozumiałem dokładnego zamierzenia twej pracy, więc przepraszam cię i jeśli to ma być poświęcone Pl rynkowi, Pegasusowi to jak najbardziej. Czekam więc na artykulik :).

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Historia Pegasusa
« Odpowiedź #14 dnia: 13.09.2010, 13:46:33 »
Czy można założyć, że CPU i PPU MT-555DX jak i MT-888DX mają identyczne osiągi jak w innych Pegasusach? Czyli CPU 1,77 MHz i PPU 5,32 Mhz? (przeciw CPU 1,79 MHz i PPU 5,37 w Famicomie. Fami ma lepsze osiągi tak przy okazji...)
Tak, generalnie wszystkie konsole kierowane na nasz rynek posiadały takie parametry.