Autor Wątek: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów  (Przeczytany 76208 razy)

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #15 dnia: 08.02.2010, 18:38:00 »
Odrestaurowuje kart w zależności od tego w jakim są stanie. Same obudowy traktuje tak jak machbed, myje je w ciepłej wodzie z mydłem za pomocą szczoteczki. Jeżeli zaczepy są urwane to dorabiam je z plastiku doklejając brakujące fragmenty, następnie docinam i dopiłowuje formę dokładnie do takiej jaka powinna być. Jeżeli kart jest pomazany jakimś mazakiem to myje to za pomocą denaturatu. Do czyszczenia PCB i styków używam tylko i wyłącznie denaturatu (moim zdaniem nie ma nic lepszego).

Natomiast naklejki drukuje na papierze samoprzylepnym. Na wydrukowany label naklejam specjalną folie przeźroczystą dedykowaną do takich rozwiązań. Oczywiście motywów na labele poszukuję w odmętach internetu ;)
Tu kilka moich labeli:


Niestety posiadam jedynie drukarkę atramentową. Na laserowej efekt byłby o wiele lepszy  ;)

Rantarun

  • Belmont
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 564
  • old player
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #16 dnia: 08.02.2010, 20:15:00 »
to ja mam pytanie jak wy szukacie tych label-i do gier tzn co wpisujecie w Google żeby wam wyszukało odpowiedni label ??

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #17 dnia: 08.02.2010, 20:31:53 »
Jak coś to pisz do mnie. Mam ok 100 projektów na twardzielu.

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #18 dnia: 08.02.2010, 20:41:51 »
to ja mam pytanie jak wy szukacie tych label-i do gier tzn co wpisujecie w Google żeby wam wyszukało odpowiedni label ??
Wystarczy wpisać nazwę gry i szukać obrazów :)

laserbeam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Lej te Cole!
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #19 dnia: 08.02.2010, 21:00:07 »
Układy to najprędzej sprężonym powietrzem chyba.. Nie wiem jak to zrobisz ale pochwal się efektem końcowym, bo wydaje mi się że będzie ładniejszy niż go z fabryki wypuścili :)

EDIT: Adam, powiesz mi w jaki sposób dorabiasz zaczepy? I z czego :)
« Ostatnia zmiana: 08.02.2010, 21:02:23 wysłana przez laserbeam »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #20 dnia: 08.02.2010, 21:16:08 »
EDIT: Adam, powiesz mi w jaki sposób dorabiasz zaczepy? I z czego :)
Jeżeli zaczep jest urwany to wycinam z innego karta brakujący fragment i przyklejam w miejsce urwanego zaczepu za pomocą "Kropelki".
Kiedy klej już złapie to ubytki wypełniam kolejnymi warstwami kleju "Kropelka". Następnie biorę się za obrubkę mechaniczną tak aby uzyskać dokładnie taki sam kształt zaczepu jaki powinien być fabrycznie. Używam do tego ostrego łamanego nożyka i multiszlifierki oraz pilniczka do paznokci.

laserbeam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Lej te Cole!
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #21 dnia: 08.02.2010, 21:25:27 »
O mamo.. gdzie by mi się tak chciało bawić.. wolę wziąć obudowę od innego carta. Albo skleić starego "na pałę" to znaczy jedną część do drugiej ;) Oczywiście nie kropelką czy superglutem tylko takim fajnym gumowym klejem który nie niszczy PCB, nie wżera się w plastik, nie twardnieje na skałę i łatwo możda go wydłubać jeśli się chce ;)

Hamster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #22 dnia: 08.02.2010, 21:45:36 »
Się samemu robi na podstawie oryginału, albo co nie co upiększa. Kilka moich do pobrania tutaj:
http://piotreker.fotosik.pl/albumy/732319.html


W Google [w grafika] można próbować wpisywać kombinacje ze słów: dendy pegasus labels famicon nes [tytuł szukanej gry]
Tutaj jest np taka stronka: http://bootgod.dyndns.org:7777/

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #23 dnia: 08.02.2010, 23:06:17 »
a takie pytanie n00ba- duża szansa, że otwierając carta rozwalę obudowę ?? bo chętnie bym pogrzebał, ale się boję...

MaarioS

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 1508
  • Famicom, SNES & N64 fan
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #24 dnia: 08.02.2010, 23:17:05 »
a takie pytanie n00ba- duża szansa, że otwierając carta rozwalę obudowę ?? bo chętnie bym pogrzebał, ale się boję...

Nie bardzo. Zależy, jak otwierasz ;) . Jak zwyczajnie od dołu łapiesz łapami za te 2 połówki i je rozszerzasz, to szansa jest 99%, że obudowę połamiesz :D . Podważ nożyk z dołu obudowy, tam w to miejsce obok ostrza PCB, obróć nóż i się powinien cart gładko otworzyć bez żadnych uszkodzeń oraz śladów otwarcia ;) . W sumie, każdy się z tym sra, ale jest to tylko ta blokada za pierwszym razem. Sam tak miałem i nie żałuję, teraz non-stop carty otwieram bez "obrażeń" ;) .

MNK666

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Konsolowy Pierdoła @(0_o)@
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #25 dnia: 09.02.2010, 20:16:57 »
a ma ktos patent na slady po mazaku ktore wzarly sie w plastyk? Prubowalem denaturatu (ale mi nie smakuje) sprytu i papieru sciernego i zero efektów.

laserbeam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Lej te Cole!
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #26 dnia: 09.02.2010, 20:49:21 »
Jak dla mnie mógłbyś spróbować pastą TEMPO, ja tym usuwam rysy z ekraników z telefonów. Pasta jest LEKKO ścierna, ale tak naprawdę lekko, więc gdybyś chciał nią zetrzeć mazak to byś polerował długo i namiętnie. Ale jak mówisz że nic nie działa to warto spróbować.

SebaSan1981

  • Gość
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #27 dnia: 10.02.2010, 03:18:29 »
Spróbuj panie także zamoczyć opakowkę carta w occie tudzież w szklance Coca-Coli która jak wiadomo dobrym rozpuszczalnikiem jest (zwłaszcza szkliwa na zebach heh). Ocet z kolei jest doskonały do usuwania kamienia/krzemionki (np ze ścianek akwarium) i kto wie czy na malowidła markerowe się nie nada.

MNK666

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Konsolowy Pierdoła @(0_o)@
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #28 dnia: 10.02.2010, 10:50:24 »
musi byc oryginalna coca cola czy np hoop cola? he he he
Moze sprobuje z tym octem jak radzisz tylko nie wiem czy on czasem nierozmiekczy plastyku

Martin

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Oldschool come back!
    • Zobacz profil
Odp: Naprawa (odrestaurowywanie) cartów
« Odpowiedź #29 dnia: 10.02.2010, 13:28:34 »
Tak dla pocieszenia dla każdego kolekcjonera, przedstawiam zdjęcia właśnie co wykonanej, brudnej roboty: