Autor Wątek: MICRO COMPUTER - foroprezentacja  (Przeczytany 7853 razy)

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« dnia: 06.02.2010, 15:56:18 »
Dziś biorę się za fotorelację kolejnej mojej konsoli Micro Computer. Konsola jest zrobiona na układach scalonych, z padami przypiętymi bezpośrednio do PCB, ale jej budowa różni się nieco od innych pegasusów tego typu. Wszystko zostanie opisane i przedstawione poniżej.

Na sam początek przedstawię konsolę jak wygląda całość. Niestety kupiłem samą konsolę z padami, nie było żadnych akcesorii do niej. Oto i ona z pięknym kartridżem w konektorze dla ozdóbki:



A teraz ukażę wam z bliższa obudowę tej konsoli. Niestety muszę przyznać, że wygląda ona z wierzchu troche tandetnie, wykonana z gorszego plastiku niż obudowa Feniksa, oto i ona:



Pady. Są zamontowane bezpośrednio do PCB konsoli. Jak widać kabel jest zamontowany z boku pada, co jest niezbyt wygodne przy jego trzymaniu - tak więc pady to kolejny minus tej konsoli:



PCB konsoli od tyłu. Jest ono bardzo kombinowane. Dużo poprawek wprowadzonych przez poprzedniego właściciela. I te poprawki są dużym plusem:



Tutaj suwak do wyciągania kartridży. On także był przerabiany:



Wyłącznik, miejsce podpięcia oraz wejścia na pady. Wyłącznik jest całkiem inaczej zrobiony niż w Feniksie, tutaj nie jest przylutowany bezpośrednio do bloku zasilania tylko podłącza się go do specjalnej wtyczki obok wejść na pady:



Konektor. Niestety nie skomentuję go ponieważ jest on do wymiany.



PCB konsoli. Teraz najciekawszy element. Jak widać PCB jest zintegrowane razem z modulatorem, co jest średnim rozwiązaniem. Sporo zmian było wprowadzone przez poprzedniego właściciela. Wymiana kondensatorów, oraz dodanie podstawek DIP pod CPU i PPU:



Modulator. Zintegrowany z resztą PCB.



Blok zasilania - radiator, kondensatory oraz stabilizator napięcia - elektrolity wymieniane co zwiększa żywotność konsoli o 20 lat:



Na sam koniec przedstawię wam jak wyglądają te podstawki pod CPU i PPU, oraz wyjęte z nich oba ukłądy sterujące:



Podsumowanie i krótki opis układów scalonych zamontowanych w konsoli.

Toshiba TA-02NP - PPU(picture processing unit) układ odpowiadający za wyświetlanie grafiki.
Toshiba TA-03NP1 - CPU(central processing unit) procesor
PPU i CPU są w obudowach DIP40
GoldStar GM76C28A-10 - pamięć RAM o organizacji 2k x8, jest to SRAM (jeden z typów pamięci RAM) Static Random Access Memory - pamięć statyczna. W obudowach DIP28
GoldStar GD74LS139 oraz GD74LS373 - niestety nie znam ich funkcji ale z tego co mi wiadomo to są układy cyfrowe które są przełącznikami "gońcami" pomiędzy procesorem a pamięcią RAM. Inaczej tego nie wyjaśnię.
Toshiba TC40H368P - są to 2 bufory wejść, odpowiedzialne za sterowanie padami, pistoletem itd.

Jeżeli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu, to ta konsola jest pod tym względem wspaniała, dźwięk także jest taki jak trzeba - nie za słodki, nie za suchy. Zapraszam do obejrzenia mojej skromnej fotoprezentacji.
« Ostatnia zmiana: 14.01.2011, 17:08:32 wysłana przez machbed »

Zelas12

  • Fan Famicoma i Castlevani!!
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 327
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #1 dnia: 06.02.2010, 16:14:04 »
Bardzo dobra robota!!!
Gratuluje!

Mati

  • Gość
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #2 dnia: 06.02.2010, 16:40:55 »
Kolejny świetny klon warty uwagi. Świetna prezentacja Machbed.
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:03:26 wysłana przez AdamStar »

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #3 dnia: 06.02.2010, 17:28:41 »
O-O! Adam ma konkurencję ;)

Kis93

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2010, 17:36:04 »
No i super. Już druga fotoprezentacja. Bardzo dobra robota!

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #5 dnia: 06.02.2010, 18:22:05 »
Gratulacje! Bardzo mi się ta prezentacja podoba  8)
Mam nadzieję że i ja kiedyś trafię konsolkę z zestawem CPU/PPU od Toshiby. Całkiem ciekawie wygląda modulator na dyskretnych bez ekranu  ;)
Z tego co zauważyłem to również stablizator 7805 jest nowy. Wygląda na produkt ST Microelectronics.

carrabana

  • Gość
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #6 dnia: 06.02.2010, 20:00:28 »
Wszystko napisane prostym językiem, świetne.
Mimo, że nie znam się na sprzęcie, prezentacja do mnie przemawia. To nie lada wyczyn, naprawdę (z Twojej strony oczywiście, że tak to zgrabnie napisałeś :D).
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:04:12 wysłana przez AdamStar »

Doolo

  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 356
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #7 dnia: 06.02.2010, 23:09:11 »
Ponieważ nie jestem bardzo wylewny jak Cygan, napiszę że bardzo przystępna i fajna recenzja;-)

szpynda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #8 dnia: 07.02.2010, 01:19:18 »
Dobrze się czyta i ogląda. Gratuluję pracy!
Ściągałeś konsolkę z Rosji?
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:04:47 wysłana przez AdamStar »

Mati

  • Gość
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #9 dnia: 07.02.2010, 01:39:16 »
Nie, kupił od Siudyma.
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:04:58 wysłana przez AdamStar »

Smakosz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 97
  • NESMINATOR 8
    • Zobacz profil
Odp: MICRO COMPUTER - foroprezentacja
« Odpowiedź #10 dnia: 21.02.2010, 23:54:00 »
Świetna prezentacja. Miałem identyczne pady w moim pierwszym modelu, ale różnił się tym, że nie były na stałe. Konsola posiadała drugi konektor wewnątrz z kartem 150 in 1, którego nie spotkałem nigdzie indziej niestety. Były na nim takie gry jak Master Fighter, Sky Destroyer, Bomberman.