Autor Wątek: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja  (Przeczytany 13815 razy)

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« dnia: 16.01.2010, 12:30:29 »
Witam

Tym razem postanowiłem zaprezentować dość popularny i cieszący się niezłą opinią klon Famicoma jakim jest Batman AY-168AS. Jest to konsola oparta konstrukcyjnie o tzw. gluta. Jest to sprzęt bez wątpienia świeższy niż popularne Pegasusy IQ-502 i MT-777DX, czy nawet Fenix NT-102. Już z samego pudła dowiadujemy się że sprzęt pochodzi z 1997 roku, a więc jest o kilka lat młodszy o wymienionych powyżej.
Jakość wykonania i użytych elementów bezpośrednio wskazuje Chiny jako kraj pochodzenia tego sprzętu pomimo wymownych oznaczeń "FUTACHI JAPAN" czy "DESIGNED IN JAPAN".


Jak widać na zdjęciach opakowania opcjonalnie konsola może być wyposażona w bezprzewodowe pady wykorzystujące do komunikacji fale podczerwieni. Ciekawostką jest to iż z oznaczeń na opakowaniu wynika że producentem konsoli jest Japońska forma Futashi. Natomiast wygląd pada jednoznacznie wskazuje na innego producenta który identyczne pady zastosował w konsoli IQ-1000 która jest następcą modeli IQ-501 czy IQ-502. Chodzi oczywiście o znaną posiadaczom Pegasusa IQ-502 firmę Micro Genius (aktualnie TXC Corp.).


Do konsoli mogą być dołączone dwa różne pistolety. Model BG-01 podobny do popularnego MEKOSONIC'a lub BG-03 który trafił się akurat w testowanym egzemplarzu.


Jak na konsolę glutową obudowa jest wykonana ze stosunkowo solidnych i ładnie wyglądających materiałów.
Zastosowano w niej ciekawy system demontażu który nie wymaga żadnego wkrętaka, wystarczy wyjąć koła bolidu i rozłożyć obudowę. Zabrakło natomiast trochę jakości montażu, elementy są słabo spasowane i nie tworzą dobrego wizerunku.
Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie mechanizm wyjmowania kartridży który działa wyśmienicie i nie boję się stwierdzenia że jest to najlepsze napotkane do tej pory przeze mnie rozwiązanie. Przyciski "POWER" i "RESET" są słabej jakości i ciężko je wyczuć. Do tego kiepskie spasowanie ich z obudową potęguje wrażenie tandetności tych dość istotnych elementów.
Gniazdo kartridży to świetnie wykonany fragment tej konstrukcji któremu niewiele już brakuje do jakości gniazda z Famicoma. Instalowanie i wyjmowanie kartów to w Batmanie sama przyjemność. Dlatego tym bardziej szkoda że przesłona gniazda nie poszła już w dobrym kierunku. Zamiast się chować bądź kłaść gdzieś z tyłu stoi pionowo przeszkadzając w instalowaniu karta. Całkiem nieźle mają się sprawy na tylnym panelu. Gniazda są przyzwoicie spasowane z obudową i nie rozczarowują jakością. Jedyne zastrzeżenia można mieć do schowanych w obudowie styków, ale to przeszkodzi nam dopiero gdy będziemy chcieli zastosować kable RCA wysokiej jakości.
Pady w tej konsoli to solidna i wygodna konstrukcja. Przyciski świetnie reagują na nacisk i dają się łatwo wyczuć. Pad dobrze leży w dłoni a przyciski są łatwo dostępne, jednak odwrotne rozlokowanie "A", "B" i "TURBO" wymaga chwili przyzwyczajenia (zwłaszcza jeżeli ktoś jest posiadaczem padów od IQ-502). Pistolet BG-03 który został dołączony do zestawu również jest przyzwoitej jakości i bardzo wygodnie leży w dłoni. Oferuje dość czuły mechanizm spustowy i celny układ optyczny.
Batman posiada dwa gniazda na pady 15-pinowe (dwurzędowe) z których drugie jest wykorzystywane również do obsługi pistoletu. Dołączony do zestawu zasilacz według danych technicznych wynikających z opisu dysponuje podażą prądu o wartości do 850mA. Jednak jego konstrukcja i wykonanie zdają się temu przeczyć. W dodatku ta konsolka takiego prądu raczej nigdy nie będzie potrzebowała, a opisy na zasilaczu i konsoli wynikają z lenistwa konstruktorów którzy woleli przepisać dane niż sami je policzyć lub zmierzyć.

AY-168AS to typowa konsolka na glucie, tzw. NES-on-a-chip (NOAC). W układzie zasilania zastosowano stabilizator 7805 współpracujący z kondensatorem 470µF/25V. Pozostałe podzespoły to elementy średniej lub słabej jakości.
Radiator który użyto do chłodzenia stabilizatora jest dość skromy, ale większy nie jest tu potrzebny ponieważ jest to konsola glucie. Zastosowany rezonator to element o standardowej częstotliwości 26.601712Mhz.

Obraz generowana przez tą konsolę nie jest najwyższych lotów, ale też do bardzo słabych się nie zalicza. Kolory są lepsze niż w innych glutowych konstrukcjach lub IQ-502 rev.3 ale już słabsze niż w innych wersjach IQ-502, nie wspominając wyśmienitego pod tym względem Fenixa.
Widać na obrazie średnio intensywne paski które na początku przeszkadzają jednak z czasem gracz się przyzwyczaja i przestają one być tak widoczne. Jeśli chodzi o dźwięk to Batman nie wyróżnia się na tle konkurencji i oferuje całkiem przyzwoitej jakości sygnał.

Podsumowując, Batman AY-168AS to nie najgorsza konsolka która powinna zaspokoić potrzeby trochę bardziej wymagających użytkowników którzy nie chcą płacić astronomicznych kwot za konsolę typu MT-777DX czy IQ-502. Na pewno na wielki plus konsoli należy zaliczyć rewelacyjne pady i gniazdo kartridży wraz z mechanizmem wyjmowania kartów. Minusem są ogólna jakość wykonania i generowany obraz który prawdopodobnie sporą rzeszę użytkowników powinien jednak zadowolić.

Poniżej prezentuje fotogalerię Batmana:


Scan instrukcji obsługi AY-168AS:

Instrukcję można pobrać tu.

Podziękowania za sprzęt do testu ślę do Martina.
« Ostatnia zmiana: 11.08.2012, 08:26:51 wysłana przez AdamStar »

Mati

  • Gość
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #1 dnia: 16.01.2010, 13:02:40 »
No i mamy kolejny znakomity opis jednego z tych lepszych klonów pomimo, że jak pisałeś jest na glucie. Czyli wychodzi na to, że nie muszą buc to złe sprzęty jeśli są na glucie, ale gorzej z naprawa np: jeśli pójdzie glut, jedyna wada chyba. Co do Batmana, to właśnie słyszałem od Martina, że to też bdb klon. Super Adam, jeszcze raz gratuluje świetnej fotoprezentacji kolejnego już Pegasusa ;D.
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:50:28 wysłana przez AdamStar »

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #2 dnia: 16.01.2010, 15:24:22 »
A ja Ci tłumacze jak krowie na miedzy, że jak podłączysz przez RF to paski zauważysz dopiero pod lupą ;) no i sam fakt podobieństwa wyglądu padów nie musi oznaczać, że robił to Micro Genius. Równie dobrze mogą to być japońskie pady, przecież wyglądają prawie jak te od Super Famicoma, nie wykluczone przecież, że w momencie przechodzenia z SF na N64 w fabryce produkującej pady dla Nintendo postanowili wykorzystać starą linię montażową. Albo produkował Micro Genius lub inna fabryka famiklonów na zamówienie Futachi. Tego się możemy nigdy nie dowiedzieć ;)
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:51:39 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #3 dnia: 16.01.2010, 15:51:52 »
równie dobrze mogą to być japońskie pady, przecież wyglądają prawie jak te od Super Famicoma
Tylko że ja opisywałem akurat tego bezprzewodowego pada, który jest dostępny opcjonalnie. Ten pad jest identyczny jak ten w IQ-1000 od Micro Geniusa i nigdzie indziej takich padów nie widziałem.

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #4 dnia: 16.01.2010, 15:55:42 »
Przeczytaj uważnie przedostatnie zdanie mojego powyższego posta, przecież nie wykluczyłem tej opcji ;)
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:52:02 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #5 dnia: 16.01.2010, 15:59:06 »
Przeczytaj uważnie przedostatnie zdanie mojego powyższego posta, przecież nie wykluczyłem tej opcji ;)
Też fakt, mogło tak być. Jedno jest pewne, Japończycy nie brali udziału w konstruowaniu tego klona bo to widać po jego konstrukcji i jakości wykonania.
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:52:28 wysłana przez AdamStar »

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #6 dnia: 16.01.2010, 16:27:53 »
No tego bym akurat nie powiedział, co to tak trudno zrobić szajs na rynek wschodniej europy ;), chcieli to zrobili.
Tak swoją droga szukałem informacji o Futachi w necie, niewiele znalazłem, ale zajmowali się chyba produkcją elektroniki (o wieży stereo odnalazłem info) więc klony też mogli robić. A pomysł na pada bezprzewodowego zerżnąć. Ja bym pochopnie nic nie wykluczał ;)
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:53:12 wysłana przez AdamStar »

MNK666

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Konsolowy Pierdoła @(0_o)@
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #7 dnia: 16.01.2010, 16:32:13 »
Opis jak zawsze tip top ale sama konsola paskudna jak noc....moim zdaniem tylko odstrasza, jako ciekawostka owszem ale jako główna konsola do granie (z grona Fenixow, IQ i DX) nie bardzo, ale to tylko subiektywna opinia.
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:54:07 wysłana przez AdamStar »

Kis93

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #8 dnia: 16.01.2010, 20:00:33 »
AdamStar, jak zwykle piękne zdjęcia i bardzo dobry opis konsoli. Wygląd może i nie za ciekawy, ale dla fanów Batmana jak znalazł. Mam tą konsolę i choć nie jestem fanem super bohatera, to wygląd mi nie przeszkadza. Tak jak napisałeś pady mają inaczej rozmieszczone przyciski, do czego trzeba się przyzwyczaić. Ale są bardzo wygodne. Pistolet także jest wygodny i celny. Obraz i dźwięk spełniają moje wymagania i moim zdaniem nie ma co narzekać. Jeśli chodzi o mechanizm wyjmowania kartridży to działa bardzo dobrze. I zgodzę się z tymi przyciskami "POWER" i "RESET". Nie są zbyt wygodne i nie wyróżniają się specjalnie. Ogólnie dobra konsolka za nie duże pieniądze.

CZACHA

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Kto ma pada ten ma władze !!!!!
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #9 dnia: 17.01.2010, 17:16:15 »
Sorry za głupie pytanie, ale były w ogóle jakieś klony lub Pegasusy do których były pady na podczerwień i rzeczywiście działały?
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:54:52 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #10 dnia: 17.01.2010, 17:17:56 »
Sorry za głupie pytanie, ale były w ogóle jakieś klony lub Pegasusy do których były pady na podczerwień i rzeczywiście działały?
Na pewno był nim Micro Genius IQ-1000. Jest to konsolka zbudowana w oparciu o układ UM6561 i rzeczywiście posiada sprawny system bezprzewodowych padów.
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:55:09 wysłana przez AdamStar »

szpynda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #11 dnia: 26.01.2010, 16:07:19 »
Jak zwykle genialna praca. Świetne fotki i opis dający pojęcie o sprzęcie. Choć nie zamierzam mieć wszystkich modeli opisanych przez Adamstara to zawsze wyczekuję nowego TESTu ;) Pozdrawiam i gratuluj świetnej pracy.
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:55:38 wysłana przez AdamStar »

laserbeam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Lej te Cole!
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #12 dnia: 27.01.2010, 08:09:50 »
tak.. czekam na TEGO Pegasusa :) DY-656 ;)
Prezentacja-super. Opisane i sfotografowane jest dosłownie wszystko. Niedługo nam powiesz z jakiego rodzaju plastiku jest obudowa xD
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:56:23 wysłana przez AdamStar »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #13 dnia: 27.01.2010, 08:23:41 »
tak.. czekam na TEGO Pegasusa :) DY-656 ;)
Nie masz się o co martwić, na pewno się ukaże jego prezentacja, ale najpierw chce zaprezentować Famicoma ;)
DY-656 powinienem zrobić do końca tego tygodnia (czekam na części) i wtedy go zaprezentuje. Będzie miał trochę inny modulator (tamten uszkodzony) i inne kondensatory (fabryczne prawie całkowicie straciły parametry), a poza tym nic w nim nie zmieniałem. Poza wszystkimi połączeniami lutowniczymi ponieważ fabryczne były marnej jakości.
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 12:56:50 wysłana przez AdamStar »

Kis93

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Odp: BATMAN AY-168AS - fotoprezentacja
« Odpowiedź #14 dnia: 11.04.2010, 20:07:49 »
Jednak ta konsolka jest dość wytrzymała. Otóż zawadziłem o kabel i konsolka spadła z ok. pół metra na wierzch. W środku był cartridge. Kabel się wyrwał, a z batmana wypadło koło i zerwała się plomba. Postanowiłem ją otworzyć i powypadały mi te sprężynki od przycisków. Trochę się z tym męczyłem, ale udało się. Podłączyłem i wszystko działa. Tak więc jest ona dość wytrzymała :)