Autor Wątek: Zasilacz do Pegasusa  (Przeczytany 135311 razy)

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #105 dnia: 18.11.2012, 17:36:36 »
Szybkie pytanko - czy Funstation 3 używa standardowego zasilacza 9V? Bo dostanę taką zabawkę prawie darmo, tylko właśnie bez zasilacza i podobno takiej informacji nie ma na nim umieszczonej :)

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #106 dnia: 18.11.2012, 17:45:47 »
9V, 0,3A - wystarczająco jak na ten szmelc.

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #107 dnia: 18.11.2012, 17:53:32 »
Akurat mam dobrej jakości 9V/0.4A więc jesteśmy w domu. Do grania w Mario wystarczy, więc proszę nie disować mojego sprzętu, jestem ubogim człowiekiem.

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #108 dnia: 18.11.2012, 18:05:53 »
Twoja sytuacja materialna nie zmienia faktu, że ta konsola jest wątpliwej jakości. Do grania w mario ci wystarczy. Ten zasilacz na 100% ma poprawne parametry? DC z "-" w środku? Żeby ci bloku zasilania z dymem nie puścił.

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #109 dnia: 18.11.2012, 18:10:40 »
Myślę, że jako niemalże już inżynier elektronik poradzę sobie ze zmianą polaryzacji jeśli będzie to konieczne :)

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #110 dnia: 18.11.2012, 18:19:05 »
Akurat mam dobrej jakości 9V/0.4A więc jesteśmy w domu. Do grania w Mario wystarczy, więc proszę nie disować mojego sprzętu, jestem ubogim człowiekiem.
Dodam dość istotny fakt iż zasilacz ma być DC.

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #111 dnia: 18.11.2012, 20:17:50 »
Początkowo uśmiałem się po tym poście, ale potem postanowiłem sprawdzić i rzeczywiście to co mam w szufladzie to zasilacz AC/AC, więc nawet trochę głupio mi się zrobiło. Z drugiej strony - wystarczy dołożyć mostek prostowniczy i pewnie przy okazji rzucę okiem jak układ zasilający wygląda w środku, może uda się jakoś go usprawnić żeby nie usmażył się po tygodniu :)

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #112 dnia: 18.11.2012, 20:36:36 »
Przy okazji przerób stabilizator napięcia w środku konsoli.

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #113 dnia: 18.11.2012, 21:09:58 »
Z drugiej strony - wystarczy dołożyć mostek prostowniczy i pewnie przy okazji rzucę okiem jak układ zasilający wygląda w środku, może uda się jakoś go usprawnić żeby nie usmażył się po tygodniu :)
Zauważ również że jak dodasz mostek i filtrację to stałe napięcie na wyjściu nie będzie już równe 9V, a sporo wyższe. Co się z tym wiąże - większa różnica pomiędzy IN a OUT na stabilizatorze, co przy tym samym prądzie wprowadzi większe straty energii i konieczność odprowadzenia jej ze stylizatora.

Lepiej zakupić zasilacz dedykowany do konsoli. Ja korzystam z zasilacza o napięciu 7,5V.

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #114 dnia: 18.11.2012, 21:33:38 »
Czy sporo? Strzelam, że 12-13V, skoro w konsoli napięcie i tak jest stabilizowane do 5V to wystarczy dać 7805 który sobie radzi z napięciami nawet rzędu 30V. W razie czego zamontuję mały radiatorek.

Pewnie że mógłbym kupić za 2 dyszki dobry zasilacz i nie robić sobie kłopotu, tyle że to i tak drogo w stosunku do konsoli którą dostanę za paczkę delicji pomarańczowych. Wolę w takim razie sam sobie za półdarmo pogrzebać (bo większość części mam, resztę dokupię za grosze) i prawdopodobnie będzie to działało równie dobrze, a jeśli nawet coś popsuję, to nie ma za bardzo czego żałować.

Poza tym nie jestem pewien czy to dobrze, że ta rozmowa schodzi na jakieś filozoficzne tory.

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #115 dnia: 18.11.2012, 21:38:49 »
Załóżmy że będzie 13V, daje nam to 8V spadku na stabilizatorze. Przy prądzie 500mA wydzielona moc to około 4W, a to już sporo. Trzeba by było zbadać jaki prąd pobierze ta konsola, pobór zależy też od używanego karta.

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #116 dnia: 18.11.2012, 21:51:10 »
Za wikipedią - stabilizator w obudowie TO220 z radiatorem może rozproszyć 5-30W mocy, zakładając że gdy posmaruję go najlepszym termoglutem świata [nofollow] (chińskim, a jakże!) mieszczę się w drugiej połowie tego przedziału, to mam jeszcze spory margines...
« Ostatnia zmiana: 18.11.2012, 21:53:06 wysłana przez Jahmaican »

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #117 dnia: 18.11.2012, 22:00:58 »
To będzie działać, choć ja bym wolał dać mniejszy radiator i nie nagrzewać niepotrzebnie elementów. Przy projektowaniu zawsze zakładam ogromne marginesy i testuję wszystko przy najcięższych możliwych do uzyskania warunkach. Lubię jak wszystko jest zrobione możliwie dobrze i stale rozwijam swoje rozwiązania.

Musisz poszukać radiatora który będzie rozpraszał tą energię.

Jahmaican

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #118 dnia: 18.11.2012, 22:11:35 »
Różnica w moim podejściu jest taka, że nie podchodzę do sprawy zbytnio sentymentalnie - nie miałem nigdy własnego Pegasusa (tak, tak, nieszczęśliwe dzieciństwo ;)), więc grałem tylko u kolegów i u kuzynki. To raz.

Dwa, że chciałem możliwie niskim nakładem środków zmajstrować sobie zabawkę na której od czasu do czasu będę mógł z kumplami przy piwku pograć w Mario czy Battle City. Perfekcjonizm jestem jak najbardziej w stanie zrozumieć i sam podszedłbym do problemu inaczej, gdyby w grę wchodził sprzęt który jest rzeczywiście coś wart. Kto wie, może z czasem sam się tak wkręcę, ale chwilowo mam na głowie jeszcze sporo innych, ważniejszych rzeczy.

A radiatorów znajdzie się nawet kilka do wyboru.

AdamStar

  • Fan Code Masters
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 957
  • 小天才
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz do Pegasusa
« Odpowiedź #119 dnia: 18.11.2012, 22:14:08 »
Może uda się koledze wynaleźć gdzieś z jakiegoś starego urządzenia trafo 230/5V.