Autor Wątek: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.  (Przeczytany 13596 razy)

Mef

  • Wieczny Malkontent.
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • 8-bitowa masakra!
    • Zobacz profil
Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« dnia: 08.11.2011, 11:19:07 »
Witam!

Słowem wstępu - do zapisania się i wydłubania pierwszego postu zachęcił mnie wysoki poziom prezetowanej tu fachowej wiedzy technicznej na temat Pegasusa i innych Fami-clonów oraz ich pierwowzoru (i jego pozajapońskiej wersji - NESa).
Doskonała robota Panowie, oby tak dalej!

Ale do rzeczy:

Jako mały smark oczywiście pocinałem w jakiegoś losowego "pegasusa" (nazwę taką stosowało się wtedy w dużym uogólnieniu do wszystkiego co kupione na bazarze pozwalało grać w Mario, Contrę i "czołgi") którego z czasem trafiło i jako złom elektroniczny pojechał na wysypisko wraz z innymi odpadami dnia codziennego. Lat przybywało a nostalgia za ośmioma bitami podsycana długoletnim jeszcze posiadaniem Komodorynki 64 pozostała. I tak kiedy męczyłem kolejne romy na emulatorach, powoli dojrzewała we mnie potrzeba kupna oryginału.
Znalazłem na Allegro za dobre pieniążki (ok 150 zł) zestaw zawierający europejskiego NESa (Pal-B, prawdopodobnie niemiec) z grami: starter 3 in 1 (Super Mario Bros., Tetris, World Cup Soccer), Super Mario Bros. 2, Dr Mario, Rad Racer, TMNT, Star Tropics i Kirby's Adventure, wszytko w dobrym stanie (Karty w obwolutach) plus 2 pady, rozdzielacz NES Four Score, zasilacz i oczywiście kable. Wygrałem i sprzęt powinien być już w drodze. Najbardziej cieszyło mnie dorwanie ostatnich dwóch tytułów ponieważ ciężko znaleźć na aukcjach oryginalne kartridże inne niż wspomniany bundle'owany 3 in 1 a są to gry bardzo zacne.

Zmartwiła mnie jednak niedostępność właśnie owej kultowej Contry i tu pojawia się zawiłe pytanie.
Czy Famiclony wypuszczone na rynek europejski są konsolami PAL z grami w NTSC, jak mi się wydaje?
Czy w dzieciństwie rąbaliśmy w "spowolnione" (60 => 50 Hz) gry?
Pytam ponieważ mam zamiar spróbować podpiąć pod NESa przejściówkę 72-60 pin i spróbować odpalić stare karty z Pegasusa (ze strychu od mojej lubej, hehehe) i chciałem wiedzieć czy wrażenia będą podobne jak na moim byłym Fami-clonie.


« Ostatnia zmiana: 08.11.2011, 13:17:18 wysłana przez Mef »

ForbiddenEvil

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Suck my Jamma
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #1 dnia: 08.11.2011, 13:53:20 »
W europie Contra pojawiła się pod nazwą Probotector. Chociaż po przerobieniu konsoli (FAQ gdzieś na forum), Contra w wersji NTSC powinna śmigać bez problemu ;)

Mef

  • Wieczny Malkontent.
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • 8-bitowa masakra!
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #2 dnia: 08.11.2011, 15:34:49 »
Co do Probotector to zniesmacza mnie zastąpienie ludzi robotami (ah niemcy i ich kretyńska cenzura...).

Czy jako przeróbkę masz na myśli ciachnięcie czwartej nóżki na lockout chip'ie?
Bo szczerze mówiąc, takiej opcji jestem świadomy.

Bardziej interesuje mnie podpięcie przejściówki 72 na 60 pin i wsadzenie karta z Pegasusa i właśnie tego dotyczyło pytanie - czy gry na Pegasusa były w NTSC kiedy sama konsolka była w systemie PAL? Jeśli tak to albo ładując amerykańsą oryginalną Contrę na mojego europejskiego NESa albo wrzucając mu przez przejściówkę Contrę z Pegasusa - powinienem osiągnąć ten sam efekt. Czy tak jest? Może ktoś potwierdzić?

(p.s. pomijam tutaj możliwą zupełną niekompatybilność pegasusowego karta, jak bywa ponoć z niektórymi składankami)

Fureiex

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #3 dnia: 08.11.2011, 16:22:06 »
Jest dokładnie tak, jak piszesz. Pegasusowe karty to kopie wersji amerykańskich i japońskich, czyli NTSC. Na europejskim NESie te gry będą spowolnione, czyli tak jak na Pegasusie. Co do efektu to niestety, ale na kartach pirackich (większość na Pegasusa) rzadko osiągniesz idealnie to samo co na oryginalnych (NES). Na szczęście są to przeważnie małe różnice, jak np. brak podpisu producenta czy zmienione logo gry, więc nie ma się czym przejmować.

Mef

  • Wieczny Malkontent.
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • 8-bitowa masakra!
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #4 dnia: 08.11.2011, 17:30:09 »
Jest dokładnie tak, jak piszesz. Pegasusowe karty to kopie wersji amerykańskich i japońskich, czyli NTSC. Na europejskim NESie te gry będą spowolnione, czyli tak jak na Pegasusie.

Właśnie tego potwierdzenia szukałem, dzięki wielkie!

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #5 dnia: 08.11.2011, 18:34:51 »
Co do samej konsoli to jest ona można powiedzieć czymś pomiędzy. Pegasus jest konsolą NTSC z wymuszonym działaniem w PALu.

Mcin

  • Twój Moderator
  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2922
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #6 dnia: 08.11.2011, 19:20:50 »
Dlatego gry są o 1/6 wolniejsze. Proste.

Mef

  • Wieczny Malkontent.
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • 8-bitowa masakra!
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #7 dnia: 08.11.2011, 20:59:44 »
Im więcej potwierdzeń tym lepiej.
;)

Tak czy siak, miło wiedzieć, że gry NTSC będą hulać jak na Pegasusie z lat młodości a PALowe karty będą śmigać nawet lepiej (z wyjątkiem niesczęsnej przyspieszonej muzyki z Mario ale cóż tam). Cieszy mnie to niezmiernie.

Teraz tylko znaleźć odpowiednią przejściówkę!
 :F

Pozdrawiam wszystkich!
« Ostatnia zmiana: 08.11.2011, 21:08:26 wysłana przez Mef »

SebaSan1981

  • Astromaniac
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 561
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #8 dnia: 08.11.2011, 21:04:45 »
No to ja przy okazji zapytam o rzecz następującą... czy carty na Nesa w ntsc uruchomione na przejściówce na Pegasusie (np na IQ-502) będą działały bez problemu??
« Ostatnia zmiana: 08.11.2011, 21:12:18 wysłana przez SebaSan1981 »

TWIN2005

  • Gość
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #9 dnia: 08.11.2011, 21:08:09 »
I tutaj właśnie dziwna rzecz, bo odpowiedz brzmi nie(próbowałem 6 z kolekcji odpalić).
Niby Pegasus to NTSC ale nic z tego.
Nawet na famicomie nie pójdą(te z którymi ja miałem do czynienia).

mtek9

  • Nes Fan
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #10 dnia: 08.11.2011, 21:09:36 »
Jak to nie pójdą? działają idealnie, przynajmniej u mnie

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #11 dnia: 08.11.2011, 21:12:11 »
NORMALNE gry z NESa NTSC działają poprawnie przez przejściówkę. Gier od Codemasters do tego nie zaliczamy. A do do gier PALowskich na pegasusie to one raczej mogą mieć kłopoty z działaniem. Jak napisałem pegasus to konsola NTSC z wymuszonym działaniem w PALu.

SebaSan1981

  • Astromaniac
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 561
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #12 dnia: 08.11.2011, 21:14:01 »
Interesuje mnie działanie dwóch cartów na Nesa: Solar Jetman i Overlord. Pytam czy te gry jeśli są w ntsc to czy zadziałają na moim IQ502?? Żadne inne gry mnie nie interesują.

machbed

  • Moderator Globalny
  • Stały bywalec PG
  • *****
  • Wiadomości: 2124
  • Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #13 dnia: 08.11.2011, 21:41:37 »
Powinny. 100% pewności NIGDY nie ma.

xacdv

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Pal a NTSC, Pegasus a NES, pytanie nowicjusza.
« Odpowiedź #14 dnia: 06.08.2018, 18:59:53 »
Co do samej konsoli to jest ona można powiedzieć czymś pomiędzy. Pegasus jest konsolą NTSC z wymuszonym działaniem w PALu.

A ja mam w związku z tym pytanie dlaczego NTSC na Pegasusie jest wymuszone skoro układ UA6527P ma częstotliwość PAL 1,77 MHz (26.601712Mhz / 15) a nie NTSC?

Czy kartridż 168 in 1 jest PAL czy NTSC i czy będzie działał z prawidłową prędkością na Pegasusie MT-777DX?
« Ostatnia zmiana: 06.08.2018, 19:21:49 wysłana przez xacdv »