07.04.2020, 21:04:33 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do rejestracji na forum wszystkich fanów Pegasusa!

Strona główna   Help Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: MICRO COMPUTER - foroprezentacja  (Przeczytany 7159 razy)
machbed
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

Jeżeli jest sprawa, kontakt na PW.

« : 06.02.2010, 16:56:18 »

Dziś biorę się za fotorelację kolejnej mojej konsoli Micro Computer. Konsola jest zrobiona na układach scalonych, z padami przypiętymi bezpośrednio do PCB, ale jej budowa różni się nieco od innych pegasusów tego typu. Wszystko zostanie opisane i przedstawione poniżej.

Na sam początek przedstawię konsolę jak wygląda całość. Niestety kupiłem samą konsolę z padami, nie było żadnych akcesorii do niej. Oto i ona z pięknym kartridżem w konektorze dla ozdóbki:

A teraz ukażę wam z bliższa obudowę tej konsoli. Niestety muszę przyznać, że wygląda ona z wierzchu troche tandetnie, wykonana z gorszego plastiku niż obudowa Feniksa, oto i ona:

Pady. Są zamontowane bezpośrednio do PCB konsoli. Jak widać kabel jest zamontowany z boku pada, co jest niezbyt wygodne przy jego trzymaniu - tak więc pady to kolejny minus tej konsoli:

PCB konsoli od tyłu. Jest ono bardzo kombinowane. Dużo poprawek wprowadzonych przez poprzedniego właściciela. I te poprawki są dużym plusem:

Tutaj suwak do wyciągania kartridży. On także był przerabiany:

Wyłącznik, miejsce podpięcia oraz wejścia na pady. Wyłącznik jest całkiem inaczej zrobiony niż w Feniksie, tutaj nie jest przylutowany bezpośrednio do bloku zasilania tylko podłącza się go do specjalnej wtyczki obok wejść na pady:

Konektor. Niestety nie skomentuję go ponieważ jest on do wymiany.

PCB konsoli. Teraz najciekawszy element. Jak widać PCB jest zintegrowane razem z modulatorem, co jest średnim rozwiązaniem. Sporo zmian było wprowadzone przez poprzedniego właściciela. Wymiana kondensatorów, oraz dodanie podstawek DIP pod CPU i PPU:

Modulator. Zintegrowany z resztą PCB.

Blok zasilania - radiator, kondensatory oraz stabilizator napięcia - elektrolity wymieniane co zwiększa żywotność konsoli o 20 lat:

Na sam koniec przedstawię wam jak wyglądają te podstawki pod CPU i PPU, oraz wyjęte z nich oba ukłądy sterujące:

Podsumowanie i krótki opis układów scalonych zamontowanych w konsoli.

Toshiba TA-02NP - PPU(picture processing unit) układ odpowiadający za wyświetlanie grafiki.
Toshiba TA-03NP1 - CPU(central processing unit) procesor
PPU i CPU są w obudowach DIP40
GoldStar GM76C28A-10 - pamięć RAM o organizacji 2k x8, jest to SRAM (jeden z typów pamięci RAM) Static Random Access Memory - pamięć statyczna. W obudowach DIP28
GoldStar GD74LS139 oraz GD74LS373 - niestety nie znam ich funkcji ale z tego co mi wiadomo to są układy cyfrowe które są przełącznikami "gońcami" pomiędzy procesorem a pamięcią RAM. Inaczej tego nie wyjaśnię.
Toshiba TC40H368P - są to 2 bufory wejść, odpowiedzialne za sterowanie padami, pistoletem itd.

Jeżeli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu, to ta konsola jest pod tym względem wspaniała, dźwięk także jest taki jak trzeba - nie za słodki, nie za suchy. Zapraszam do obejrzenia mojej skromnej fotoprezentacji.
« Ostatnia zmiana: 14.01.2011, 18:08:32 wysłane przez machbed » Zapisane

Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać.
Pegasus Gry - forum Pegasusa i gier na Pegasusa
« : 06.02.2010, 16:56:18 »

Zelas12
Fan Famicoma i Castlevani!!
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #1 : 06.02.2010, 17:14:04 »

Bardzo dobra robota!!!
Gratuluje!
Mati
Gość
« Odpowiedz #2 : 06.02.2010, 17:40:55 »

Kolejny świetny klon warty uwagi. Świetna prezentacja Machbed.
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:03:26 wysłane przez AdamStar » Zapisane
Mcin
Twój Moderator
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #3 : 06.02.2010, 18:28:41 »

O-O! Adam ma konkurencję Mrugnięcie
Kis93
Aktywny użytkownik

« Odpowiedz #4 : 06.02.2010, 18:36:04 »

No i super. Już druga fotoprezentacja. Bardzo dobra robota!
AdamStar
Fan Code Masters
Moderator Globalny
Stały bywalec PG

小天才

« Odpowiedz #5 : 06.02.2010, 19:22:05 »

Gratulacje! Bardzo mi się ta prezentacja podoba  Cool
Mam nadzieję że i ja kiedyś trafię konsolkę z zestawem CPU/PPU od Toshiby. Całkiem ciekawie wygląda modulator na dyskretnych bez ekranu  Mrugnięcie
Z tego co zauważyłem to również stablizator 7805 jest nowy. Wygląda na produkt ST Microelectronics.

AST serwis laptopów
04-228 Warszawa, Tytoniowa 20
Serdecznie Zapraszam.
carrabana
Gość
« Odpowiedz #6 : 06.02.2010, 21:00:28 »

Wszystko napisane prostym językiem, świetne.
Mimo, że nie znam się na sprzęcie, prezentacja do mnie przemawia. To nie lada wyczyn, naprawdę (z Twojej strony oczywiście, że tak to zgrabnie napisałeś Chichot).
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:04:12 wysłane przez AdamStar » Zapisane
Doolo
Stały bywalec PG

« Odpowiedz #7 : 07.02.2010, 00:09:11 »

Ponieważ nie jestem bardzo wylewny jak Cygan, napiszę że bardzo przystępna i fajna recenzja;-)

szpynda
Aktywny użytkownik

« Odpowiedz #8 : 07.02.2010, 02:19:18 »

Dobrze się czyta i ogląda. Gratuluję pracy!
Ściągałeś konsolkę z Rosji?
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:04:47 wysłane przez AdamStar » Zapisane

Mati
Gość
« Odpowiedz #9 : 07.02.2010, 02:39:16 »

Nie, kupił od Siudyma.
« Ostatnia zmiana: 28.08.2010, 18:04:58 wysłane przez AdamStar » Zapisane
Smakosz
Użytkownik
*

NESMINATOR 8

« Odpowiedz #10 : 22.02.2010, 00:54:00 »

Świetna prezentacja. Miałem identyczne pady w moim pierwszym modelu, ale różnił się tym, że nie były na stałe. Konsola posiadała drugi konektor wewnątrz z kartem 150 in 1, którego nie spotkałem nigdzie indziej niestety. Były na nim takie gry jak Master Fighter, Sky Destroyer, Bomberman.
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do: